Cep Telefonlarındaki TRT Vergisine Zam Geldi

Cep Telefonlarındaki TRT Vergisine Zam Geldi

Eğer yakın zaman içinde cep telefonu satın almayı düşünüyorsanız size kötü bir haberimiz var, Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile yeni cep telefonu zammı uygulanmaya başlanacak ve TRT bandrol ücreti artırılacak.

TRT bandrol ücreti, dahili tuner ile radyo ve TV yayınlarını alabilen cihazlardan kesilen özel bir vergiydi. Yani bir cihaz radyo veya TV yayını alabilecek yeterliliğe sahipse bu cihazdan vergi kesiliyordu. Eskiden bu türdeki cep telefonları için yüzde 6 ve yüzde 7 oranında bandrol ücreti alınmaktaydı. Yeni karar ile birlikte bandrol ücreti oranı yüzde 10'a çıkarıldı.

Yeni yayınlanan karar bandrol ücreti alınacak cihazların kapsamını da genişletiyor. Geçtiğimiz yıl yayınlanan kararda sadece tuner ile TV ve radyo yayını alabilen cep telefonları bandrol ücreti uygulamasını tabiydi. Yeni kararda ise tuner kriteri çıkarılıyor ve uygulama kapsamı "cep telefonu" olarak belirtiliyor. Bu da ister tuner sahibi olsun, ister olmasın bütün cep telefonlarından TRT bandrol ücreti kesileceği anlamına geliyor.

Ülkemizde cep telefonlarının zaten izahı zor bir derecede yüksek oranda vergilendirildiği düşünülürse ve 50 € tutarındaki telefonların 500 TL'yi geçen fiyatlarla tüketicilere ulaştığı göz önünde bulundurulursa, en basit cep telefonlarının bile ülkemizde lüks tüketime gireceği söylenebilir.

Türkiye, Cepten Konuşmada Liderliği Kimseye Kaptırmadı

YORUMLAR