Cep Telefonu 40 Yaşında

Cep Telefonu 40 Yaşında

Tarihte bundan tam 40 yıl önce 3 Nisan 1973 tarihinde Motorola çalışanı Marty Cooper tarafından dünya üzerindeki ilk cep telefonu görüşmesi gerçekleştirildi.

Marty'nin Bell Labs'ı arayarak yaptığı ilk görüşme sırasında Motorola'nın DynaTAC modeli telefonunu kullandı ve görüşme esnasında "Sesimin sizin tarafınızda iyi duyulup duyulmadığını denemek için aradım." cümlelerine yer verdi.

Marty'nin ilk aramayı yaptığı prototip cihaz daha sonralarda Motorola DynaTac 8000x adıyla piyasaya sürülmüştür. Her ne kadar günümüz standartlarına göre yetersiz bir cihaz olsa da ilk ticari cep telefonu olma niteliğini taşıyordu. Yaklaşık 1 kilo 100 gram ağırlığı olan cep telefonu sadece tek satırlık bir LCD ekrana sahipti. Buna rağmen 3995 dolar gibi bir fiyat etiketine sahip olması şu an birçok kişiyi şok edebilir.

DynaTAC telefon sonraki zamanlarda "Wall Street" ve "American Psycho" gibi Hollywood filmlerinde ilk kez boy göstermeye başladı.

Gerçekten günümüz şartlarında çok daha güçlü telefonlara çok daha uygun fiyatlarla sahip olabildiğimiz için şanslıyız ama gelin görün ki her yeni ürün ilk çıktığında çok pahalı oluyor.

Sony Xperia Z Türkiye Satış Fiyatı Belli Oldu

YORUMLAR