Cep Telefonu Pilleri Artık Patlamayacaklar

Cep Telefonu Pilleri Artık Patlamayacaklar

Teknoloji Dünyasının, hatta bütün insanlığın on yıllardır çözemediği nadir problemler arasında pil teknolojisi yer alıyor. Bilim adamları, daha güçlü, daha küçük ve daha güvenli piller üretebilmek için onlarca araştırma yapıyor. Küçük de olsa Michigan Üniversitesi araştırmacıları yeni bir pil teknolojisi geliştirdiler.

İngiliz bilim adamlarının yeni pil teknolojisindeki odaklandıkları nokta güvenlik olmuş. Hatırlanacağı üzere, yeni nesil Boeing 787 uçağında batarya kaynaklı bir yangın çıkmış ve uçak acil olarak yere indirilmişti. Patlayan cep telefonu ve tablet bataryalarına ise çoğumuz yabancı değiliz. Bu güvenlik sorununu çözmeye çalışan bilim adamları, bataryanın içine Nano metre boyutlarında bir kevlar tabaka oluşturarak güvenliği sağladıklarını iddia ediyorlar. Pillerin içindeki elektrotları lityum-iyon kısımdan ayıran ama elektrik akışına da engel olmayan bu tasarım sayesinde kısa devre şansı düşürülerek, yangın ve patlamaların önüne geçiliyor.

Elegus Teknoloji adlı şirkete de sahip olan araştırmacılar, 2016 yılında bu teknolojiyi taşıyan pilleri toplu üretime alacaklar. Kurşun geçirmez zırhlarda kullanıllan kevların da pilin küçülmesine katkı sağlayacağı belirtilen yeni güvenli piller, gelecekte dev firmalar tarafından satın alınmasıyla hayatımıza gireceğe benziyor.

YORUMLAR