Cep Telefonu ve Tabletler İçin, 5 Dakikada Şarj Olan Süper Kapasitör Batarya Çıktı!

Cep Telefonu ve Tabletler İçin, 5 Dakikada Şarj Olan Süper Kapasitör Batarya Çıktı!

Teknolojinin her alanında yüzlerce gelişmenin yaşandığı, hayatımızın her noktasına girdiği bu yüzyılda, bir türlü gelişemeyen bir alan var ki her şeyi etkiliyor; batarya teknolojisi. Akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarların tek zayıf noktası pil tüketimine firmaların geliştirdiği tek çözüm daha büyük kapasitede piller oldu. Tam da bu noktada, bir girişimci 5 dakikada şarj olup mobil cihazları neredeyse tam kapasitede doldurabilen bir alet geliştirdi.

Zap&Go adındaki bu taşınabilir batarya, bildiğiniz bataryalardan değil hatta batarya bile değil. Grafen maddesinden yapılmış, bir süper kapasitör. Bu süper kapasitörler, her elektronik cihazda bulunan normal kapasitörler gibi kısa zamanlı değil, enerjiyi günlerce tutabilme özelliğine sahip. Bu özelliğini de bilim dünyasının mucizevi madde olarak gördüğü Grafen’e borçlu.

Zap&Go’nun teknik özelliklerine gelirsek, başta da bahsettiğim gibi prize taktığınızda 5 dakikada doluyor. Tam kapasitedeyken, Samsung Galaxy S5’in 2800 mAh’lık pilini %75 şarj edebiliyor. iPhone 6 yine %75 şarj olabiliyorken, iphone 5S yüzde  100, iPad Air ise %50 doluma ulaşıyor. Cihazın kabaca 5 dakikada 2100 mAh’lik enerjiyle dolduğunu söyleyebiliriz. Kapasitörlerin geçici olarak elektriği tuttuğunu söylemiştim, bu cihaz da tam doluyken 72 saat beklediğinde, enerjisinin %20’sini kaybediyor. 5 dakikada dolan bir ürün için bu oranı kimse önemsemez.

Indiegogo adlı fikirlerin finanse edildiği bir yapıdan çıkan Zap&Go, projenin hayata geçmesi için 30.000 Dolar istiyordu fakat şuana kadar 114.000 Dolar toplanmış durumda. Ürünün tanesi ise 99 Dolar seviyesinde. Çok yakın gelecekte, mobil cihazlarımızdaki bataryaların yerine, 5 dakikada şarj olan süper kapasitörleri görürsek şaşırmayalım.

Samsung Galaxy S6’nın Ekranı Görüntülendi

YORUMLAR