Cep Telefonumuzu En Yakın Arkadaşımızdan Daha Değerli Görüyormuşuz

Cep Telefonumuzu En Yakın Arkadaşımızdan Daha Değerli Görüyormuşuz

Psikolojik bir deney sonucu elde edilen bu veri, insanın hayatını tekrar sorgulamasına yol açıyor. "Arkadaşınız mı yoksa cep telefonunuz mu" deneyinde katılanlardan istenen çok basitti ancak sonuçlar düşündürücü çıktı.

Würzburg ve Nottingham Trent Üniversitleri’nin birlikte düzenledikleri bir psikolojik test, kullanıcıların cep telefonlarına ne kadar düşkün olduğunu rahatsız edici bir biçimde ortaya koydu. Yapılan psikolojik deneyde, deneklerden hayatlarındaki kişi ve nesneleri bir önem sırasına dizmeleri istendi. Sonuçlar, deneklerin yüzde 37’sinin akıllı telefonlarını en yakın arkadaşlarına eşit ya da onlardan daha üstün tutmaya meyilli olduklarını ortaya çıkardı.

Yapılan bu çalışmada denekler, satranç tahtası gibi düzenlenmiş bir platform üzerinde, en ortaya kendilerini koyacak şekilde etraflarına hayatlarındaki çeşitli kişi ve objeleri yakınlık derecesine göre dizdiler. Aile, arkadaşlar ve evcil hayvanlar çoğu zaman bir arada ve deneğe akıllı telefonlarından daha yakın bir yerde konumlandırıldı. Ancak akıllı telefonlar her gün görüşülen iş arkadaşları, okul arkadaşları gibi kişilerden daha önemli bir konuma yerleştirildiler.

Deneklerin yaklaşık 3’te 1’i (yüzde 29) akıllı telefonlarının ebeveynleriyle eşit ya da onlardan daha fazla öneme sahip olduğunu ifade ettiler. 5’te 1’i ise telefonlarının sevgilileriyle eşit ya da onlardan daha fazla öneme sahip olabileceğini söylediler. Deneklerin yüzde 17’si için akıllı telefonları son derece önemli bir konuma yerleştirilirken, telefonunun her şeyden ve herkesten daha önemli olduğunu belirten katılımcı dilimi yüzde 1 olarak saptandı.

Düğün Gecesi Sürekli Arkadaşlarıyla Mesajlaşan Eşini Boşadı

Küçük Çocuk Telefon Bağımlılığı Yüzünden Kendi Parmağını Kesti!

Hunharca Akıllı Telefon Kullanarak Kendilerine Zarar Veren İbretlik İnsanlar

YORUMLAR