Cep Telefonundan Kontrol Edilebilen Robot Kuş Üretiliyor

Cep Telefonundan Kontrol Edilebilen Robot Kuş Üretiliyor

İnsanların çoğu uçan cihazlara meraklıdır. Uçak, jet veya ufacık bir oyuncağın bile uçması insanların ilgisini çeker. Gökyüzünde neler oluyor ve oradan dünya nasıl gözüküyor? Bu soruların cevabını artık kendiniz bulabileceksiniz.

Farklı projelere meraklı bir firma "Bionic Bird" adını verdiği yeni uçan cismiyle dünyada çok konuşulmayı hedefliyor. Robot olarak bir kuş üretilecek ve bu kuş telefon hariç başka hiç bir kumandaya ihtiyaç olmadan yönetilebilecek.

İndiegogo'da ortaya çıkan bir bağış ilanı tüm basın mensuplarının ilgisini çekti. Bağış sayfasında yer alan bilgilere göre bu firma uçan biyonik bir kuş üretecek ve bu siteyi kullanarak robot kuş için bir nevi sipariş topluyor. Bu arada İndiegogo farklı projelerin hayata geçirilmesi için fon toplamaya yarayan bir site. Bu sitede biyonik kuş hakkında oldukça fazla açıklama bulunuyor ve kampanyaya katılanların sayısı da oldukça fazla. Kampanya beklenen fonu toplarsa çok yakında gökyüzüne baktığımızda bu robot kuşları görebiliriz.

İşin en ilginç yanı robot kuşların gerçek kuşlarla gökyüzünde karışma ihtimali. Çünkü çok uğraşılmış ve farklı açıdan bakılmış robot kuşun tasarımı gerçek kuşlara oldukça fazla benziyor. Yani gökyüzünde uçarken kuşları karıştırmanız mümkün. Bu robot kuşun kontrolünü ise Apple Store'dan indireceğiniz bir uygulama sayesinde yapabileceksiniz.  Yani akıllı cihazınızı nasıl çevirirseniz robot kuş o şekilde uçacak. Hatta bir süre sonra kuşunuza akrobatik hareketler yaptırabilmenizde  mümkün. 100 metreye kadar yükselebilen bu biyonik kuş 10 dakika boyunca havada kalabiliyor. 9 gram ağırlığındaki cisme yakında bir kamera sistemi de getirilebilir. 

2016 yılına kadar bu projeyi yürütmeyi düşünen yetkililer bir süre sonra Android sürümünü geliştirecek ve robot kuşa yeni özellikler kazandıracak. Cihazın gerçekliği ise tartışılamayacak kadar başarılı. Diğer kuşlar tarafından yabancılanmıyor ve kedinin bile iştahını kabarıyor. İndiegogo sitesini kullanarak bağışta bulunabilir ve kendi kuşunuzu sipariş verebilirsiniz. Yaptığınız bağış miktarına göre, kuş alabilir, tişört alabilir veya sadece teşekkür alabilirsiniz.

Robot kuşun ise sipariş verenler için Aralık ayından önce teslim edilmesi ve fyatının 100 Dolar olması bekleniyor. 

Apple, iPhone ve Mac'lerinize USB ile Bulaşabilen Bir Tehditle Karşı Karşıya

YORUMLAR