CERN Deneyi Giresun Üniversitesi'nden Takip Edilecek

CERN Deneyi Giresun Üniversitesi'nden Takip Edilecek

Artık, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) çalışmaları, Giresun Üniversitesi’nde kurulacak ‘T3’ isimli istasyondan takip edilebilecek.

CERN ile anlaşma imzaladıklarını aktaran rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, üniversiteyi uluslararası bir marka haline getirmek istediklerini belirtti. Dünyadaki en gelişmiş araştırma merkezlerinden olan CERN’de Geleceğin Çembersel Çarpıştırıcısı ‘Future Circular Collider’ (FCC) projesinde 3 öğretim üyesinin görevlendirildiğinin altını çizen Coşkun projeyi, “Proje ile 100 kilometre uzunluğunda dairesel bir çarpıştırıcı hedefleniyor. Çarpıştırıcı hızı da 14 TEV'den yaklaşık 100 TEV'e çıkarılması planlanmakta.” şeklinde özetledi. Bu çalışmayla üniversitelerinin Dünya’nın en büyük organizasyonlarından birinde paydaş olacağını vurgulayan rektör, T3 merkezinin projenin yakından takibi için kurulacağını aktardı.

Verilerin online ve eş zamanlı olarak üniversitelerinde gözlenebileceğini belirten Prof. Coşkun, “Merkeze gitmeden bir çok konuda üniversitemizde, oradaki deneyler takip edilecek. Bunun için arkadaşlarımız güdümlü proje öneriyor. Proje kapsamında istasyonu bu yıl içerisinde kuracağız. CERN ile istasyon aracılığıyla bağlantı kurarak, oradaki araştırmaları üniversitemizde takip edeceğiz." şeklinde konuştu.

TÜBİTAK ve CERN İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Türk Bilim İnsanları Bor Madeninden Biyouyumlu Yapıştırıcı Üretti

YORUMLAR