CERN’den Yeni Bir Keşif Haberi Geldi

CERN’den Yeni Bir Keşif Haberi Geldi

Dünyanın en büyük laboratuvarı konumunda olan ve yaptığı deneyler sonucunda evren hakkında birçok bilgiye sahip olmamızı sağlayan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), yeni bir keşfe imza attı. Bilim insanları, ilk kez ışığın ışıkla saçılması olan yüksek enerjili iki foton etkileşimini gözlemledi.

Fransa-İsviçre sınırında yerin 100 metre altında bulunan ve kurulduğu günden bu yana bilim adına birçok keşfe imza atan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), yürüttüğü ATLAS deneyinde ilk kez ışığın ışıkta saçılması olan yüksek enerjili iki foton etkileşiminin kanıtını gözlemlemeyi başardı.

ATLAS deneyi ekibinde yer alan fizikçiler, foton parçacıklarının birbirlerine çarpıp yön değiştirdiğini ilk kez keşfettiklerini açıkladılar. ATLAS deneyince kullanılan dedektör, boyut olarak en büyük LHC dedektörü olarak bilinirken, ATLAS deney grubunda, 35 ülkeden 150 üniversite ve laboratuvardan katılan toplam 1800 fizikçi bulunuyor.

Deneyle ilgili ayrıntılar “Nature Physics” dergisinde yayımlanırken, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda 2014 yılından bu yana kayıt altında tutulan 4 milyardan fazla veriyi inceleyen bilim adamlarının, foton çarpışmasına aday 13 durum tespitinde bulunulduğu tespit edildi.

ATLAS Fizik Koordinatörü Dan Tovey, "Bu dönüm noktası niteliğinde bir sonuç, ışığın yüksek enerjide kendisiyle etkileşime girdiğinin ilk doğrudan kanıtı." ifadesini kullandı.

TÜBİTAK ve CERN İşbirliği Anlaşması İmzaladı

CERN Deneyi Giresun Üniversitesi'nden Takip Edilecek

89 CERN İhalesinin 4'ü Türk Firmalarına Verildi

YORUMLAR