Chrome 64, Otomatik Video Oynatmaya İzin Vermeyecek

Chrome 64, Otomatik Video Oynatmaya İzin Vermeyecek

Popüler internet tarayıcısı Chrome, 2018'de çok güzel bir sürüm ile gelecek. 2018'in Ocak ayında çıkacak olan Chrome 64, sitelerde otomatik olarak oynatılan videolara izin vermeyecek. Chrome 64 sadece video sessiz olursa; otomatik olarak videoyu oynatacak.

Pek çok kişinin büyük bir sorunu olan bu durum, yeni Chrome ile ortadan kalkacak gibi duruyor. Chromium Blog'un bu konu hakkında yaptığı açıklamada "otomatik oynatmanın kullanıcı medyayı çalmak istediğinde devreye girmesini ve kullanıcıların isteklerine saygı duymadığında, duymasını sağlayacak" ifadelerine yer verildi.

Özellikle aniden yüksek bir sesle açılan videolar, kulaklık takılıyken kullanıcıların büyük bir sorunu haline geliyordu. Chrome 64 ile birlikte sadece sessiz videolar otomatik olarak oynatılacak. Chrome, sesli otomatik videolara ilgi gösterdiğinizi, bu videoları daha önce sıkça oynatıp oynatmadığınıza, siteyi telefonunuzun veya tabletinizin yer imlerine ekleyip eklemediğinize göre karar verecek.

Buna ek olarak daha erken bir tarihte gelecek olan Chrome 63'teki bir özellik ise, istediğiniz web sitelerini tamamen susturmanızı sağlayacak. Böylece Chrome kullanıcıları, internet üzerinde daha rahatça gezebilecek.

Google Chrome 61 Yayınlandı. Hemen İndirin!

Google Chrome'da Artık Web Sitelerinin Sesi Kapatılabilecek

YORUMLAR