Chrome 67 Sürümü Yayınlandı! Hemen İndirin

Chrome 67

Milyarlarca kullanıcıya sahip internet tarayıcısı Google Chrome için yeni güncelleme yayınlandı. Windows ve Mac kullanıcıları için yayınlanan Google Chrome 67 sürümü, emoji kısayolları, AR/VR API desteği ve ikonlarla birlikte indirilmeye sunuldu.

Google, Chrome 67 sürümünü ilk olarak Maci Windows ve Linux kullanıcılarının beğenisine sunarken, güncellemenin arttırılmış ve sanal gerçeklik teknolojileri üzerine uğraşan geliştiricilerin işini kolaylaştıracak detaylar içerdiğini söyledi. Yakın zaman önce duyurulan ve internet temelli sanal gerçeklik uygulamalarının kullanımını kolaylaştırmak için hazırlanan WebXR Device API testlerinin Chrome 67 ile birlikte başlayacağı ifade edilirken, geliştiricilerin Daydream, Oculus Rift, HTC Vive ve Windows destekli başlıklar için uygulamalar yapabilecekleri söylendi.

Yeni eklenen Generic Sensor API ile birlikte internet sitelerinin izin verilmesi durumunda telefonların ya da bilgisayarların ivmeölçer, jiroskop, yön algılayıcı ve hareket sensörüne ulaşabilecekleri ifade edilirken, bu sensörlerin kullanımıyla yeni uygulamaların geliştirilebileceği belirtildi.

Site Isolation Trial (Site Ayırma Denemesi) özelliğinin daha fazla kullanıcının hizmetine sunulduğu ve böylece Spectre gibi işlemcileri hedef alan virüslerin engellenmesinin önü açıldığı dile getirildi.

Yeni gelen Web Authentication API özelliğinin, web sitelerinin doğrudan tarayıcının şifre yöneticisi ve Google Smart Lock gibi birleşik hizmetler ile etkileşime girmesine olanak tanıdığı, bunun 2016'da Chrome 51 ile tanıtılan Kimlik Bilgisi Yönetimi API’sı üzerine inşa edildiği vurgulandı. Geliştirmeyle birlikte internet sitelerindeki kullanıcı bilgilerinin daha iyi şekilde korunacağı açıklandı.

Chrome 67 ile birlikte artık çok kullanılan tarayıcının mousedown, auxclick ve mouseup gibi beşten fazla fare tuşunun işlevlerini işleyebileceğinin, bu yolla hazırlanan uygulama ve oyunları çalıştırabileceğinin altı çizildi. 

Emoji kısayollarıysa kullanıcıların en çok kullanacağı özelliklerden bir tanesi olarak Chroma’a eklendi. Google, artık sayfa içerisinde arama yaparken, arama çubuklarına sağ tıklamak suretiyle emojilere ulaşılabileceğini ve sayfa içerisinde emoji aratılabileceğini belirtti.