Chrome Eklentisi Webpage Screenshot Kullanıcı Verilerini Çalıyor

Chrome Eklentisi Webpage Screenshot Kullanıcı Verilerini Çalıyor

Webpage Screenshot adlı Chrome eklentisi kullananların web tabanlı verileri tehlikede. Webpage Screenshot’un Chrome üzerinden web dolaşım verilerini kopyalayarak ABD’de bir sunucuda biriktirdiği ortaya çıktı.İsminden de anlaşılacağı üzere web sayfaların ekran görüntülerini yakalayan Chrome tarayıcı eklentisi Webpage Screenshot, 1.2 milyon defa indirilmiş popüler bir eklenti. Ancak yapılan analizler sonucu bu eklentinin kullanıcı web tarama bilgilerini depoladığı ve ABD üzerinde bir sunucuda dosyaladığı ortaya çıktı.

Kullanıcıların puanlamalarda 4.5 gibi yüksek bir puan verdiği ve son derece kullanışlı olmasından dolayı kitlelerce benimsenmiş olan eklenti, güvenlik taramalarından aynı notu alamadı. Sentor isimli İsviçre menşeli bir güvenlik firması Webpage Screenshot’un izini sürdü ve bu eklentiyi kullananları hayal kırıklığına uğratacak sonuçlara ulaştı.

Google Chrome eklenti mağazası bu rapor üzerine eklentiyi kaldırdı. Google, bu şekilde kullanıcı bilgisi kaydeden ve malware davranışı sergileyen Chrome eklentilerin hepsinin eklenti mağazasından kaldırılacağını, bu konuda daha titiz bir politika uygulayacaklarını da açıkladı.

Google Chrome 41 Yayınlandı

YORUMLAR