Chrome'un 2 Milyar Aktif Kullanıcısı Olan İlk Google Servisi Olduğu Açıklandı

Chrome'un 2 Milyar Aktif Kullanıcısı Olan İlk Google Servisi Olduğu Açıklandı

Google Dev Summit adı altında düzenlenen geliştiriciler zirvesi sırasında bazı ilginç ve etkileyici istatistikleri öğrenme şansımız oldu. Google servislerinin kullanıcı sayılarını açıkladı. Özellikle Chrome'un mobil platform yükselişi dikkat çekici olarak değerlendiriliyor. 

Chrome tarayıcısını geliştiren ekibin başındaki mühendis Darin Fisher tüm dünyada mobil ve masaüstü olarak 2 milyar aktif Chrome tarayıcısı bulunduğunu söyledi. İşin en ilginç tarafı bu rakamı ilk defa Google kendi ağzıyla paylaşıyor. Daha önce küresel istatistik şirketlerinin analizlerine göre rakamlar açıklanıyordu.

Google geçen Nisan ayında aynı istatistiği yine 1 milyar olarak işaret etmişti. Normal şartlar altında 1 milyar masaüstü kullanıcısının o zamandan bu zamana daha artmış olabileceği düşünülse de Google bu istatistiği çok fazla güncellemedi. Bu durumda Google’ın verdiği rakamlar hakkında “şirket bir genelleme yaptı” demek de mümkün.

Öte yandan toplantıda, Google’ın internet üzerinde bulundurduğu Gmail, Android, Chrome, Maps, Search, Youtube ve Google Play store gibi tüm hizmetlerinin mobil platform üzerinde 1milyardan daha fazla kullanıcıya ulaştığı da belirtildi. 

YORUMLAR