CIA’nin 10 Yıllık Sırrı WikiLeaks Belgelerinden Çıktı

CIA’nin 10 Yıllık Sırrı WikiLeaks Belgelerinden Çıktı

Kaynaklarının gizliliğini koruyarak hükümetlerin ve diğer organizasyonların gizli belgelerini sızdıran WikiLeaks, yayınladığı son belgeyle şok etkisi yarattı. Belge, CIA’nin on yıldan uzun zamandır ABD’deki ve dünyadaki internet modemlerine girdiğini ve kullanıcıların internet trafiklerini izlediğini ortaya koyuyor.

Julian Assange’nin sahip olduğu İsveç merkezli WikiLeaks, yayınladığı belgelerle dünya kamuoyunu sarsmaya devam ediyor. Kaynağı gizli tutularak sızdırılan son belgede, ABD istihbarat teşkilatı CIA’nin dünyadaki neredeyse her internet modemine eriştiği ve bu yolla kişilerin tarama geçmişlerine, e-posta adreslerine ve telefon numaralarına ulaştığı ortaya çıktı.

CIA, özel bir yazılım kullanarak, binlerce modemi hacklemeyi başarmış. CIA’nin hacklediği modem markaları arasında Linksy, DLink ve Belkin de bulunuyor. Bununla birlikte ABD’deki en büyük 10 modem üreticisinin de hacklendiğini gösteren belge, kullanıcıların gizlilik verilerinin açıkça ihlal edildiğini ortaya koyuyor.

Şifreleri kıran CIA’nin, modemlere CherryBlossom ismi verilen bir casus yazılım yüklediği böylece izledikleri kişilerin internet trafiği hakkında detaylı raporlar aldıkları anlaşıldı.

Söz konusu modem markaları konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmazken, WikiLeaks’in yayınladığı son belge sosyal medyada büyük bir tepkiyle karşılaştı.

Eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) ajanı Edward Snowden’ın hayatını anlatan ‘Snowden’ filminde, evlerde veya iş yerlerinde kullanılan her türlü elektronik cihazın dinleme ve görüntüleme aracı olarak kullanıldığını çarpıcı bir şekilde görmüştük.

Wikileaks: CIA, WhatsApp ve Telegram Şifrelemesini Kırabiliyor, Telefonlarınızı Dinleyebiliyor

CIA, Uzaylılar Hakkındaki Tüyler Ürperten Belgeleri Açıkladı!

YORUMLAR