Çiftlik Bank Benzeri Detay Maxinet'e Operasyon Düzenlendi

Detay Maxinet

Türkiye genelinde on binlerce kişiye sadece bilgisayarlarını açık bırakarak para kazanma vaadinde bulunan Detay Maxinet’e yönelik operasyon yapıldı. Şirketin hesaplarına el konulurken, yapılan incelemenin ardından Detay Maxinet’in akıbetine dair açıklama yapılacağı belirtildi.

Çiftlik Bank’ın yüz binlerce kişiyi dolandırmasının ardından, piramit sistemi kullanarak katılımcılarına kolay para kazanma vaadinde bulunan şirketler üzerine incelemelerin devam ettiği ortaya çıktı. Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre; MASAK ekipleri, katılımcılarına kolay para vaadinde bulunan Detay Maxinet’e operasyon düzenledi.

Türkiye’de yaklaşık bir yıl önce kurulan Kairos isimli şirket, saadet zincirine katılanlara bulut sunucu gelirlerinden elde ettiği karı paylaşmayı teklif etmişti. Şirkete göre katılımcılar bilgisayarlarının depolama alanlarında bulunan 150GB’lık alanı Kairos’a kiralayacaklar, Kairos da bu alanları bulut sunucu gibi kullanıp, gelir elde edecekti. Elde edilen gelirleri katılımcılarına dağıtacağını söyleyen Kairos, 25 milyon dolar topladıktan sonra ortadan kaybolmuştu.

Londra merkezli Kairos’tan sonra Türkiye’de benzer bir sistem kurmak için harekete geçen dolandırıcılar Detay Maxinet’i hayata geçirmişlerdi. Yine bilgisayar kiralama üzerine kurulu olan Maxinet, katılımcılarına 590 veya 1,534 dolarlık paketlerden satın almayı zorunlu kılıyor ve onlara kar payı vereceğini söylüyordu. Piramit sistemiyle birlikte yeni üye getirmelerin daha fazla gelir elde edeceğini söyleyen Detay Maxinet, bu yolla 40 bin üyeye kadar ulaşmıştı. 

Türkiye’de piramit usulüyle satış yapmanın yasak olması sebebiyle şirketi izlemeye alan MASAK, dün itibarıyla Detay Maxinet’in bütün hesaplarına el koyduğunu duyurdu. Hesaplara el konulmasının ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna başvuruda bulunarak, sistemin internet sitesine erişim engeli istedi.

Bugüne kadar 100 milyon liradan fazla para topladığı tahmin edilen Detay Maxinet’in kurucusu olan Mahmut Akalp’in ise aylık 400 ile 500 bin lira arasında gelir elde ettiği söylenenler arasında yer aldı.

YORUMLAR