Çiftlik Bank Benzeri Tanker Bank 70 Milyon Lira Topladı

tanker bank giresun yağlıdere

Nüfusunun büyük bölümü Amerika Birleşik Devletleri’ne göçen Giresun’un Yağlıdere ilçesi, Tanker Bank olayıyla gündeme geldi. Yağlıdere ilçesinde kurulan saadet zinciri ile hayali tanker işletmeciliği yapılarak, milyonlarca liralık vurgun yapıldı.

Türkiye’de hayvan çiftliği temasıyla kurulan saadet zinciri Çiftlik Bank, yakın süre önce katılımcılarına ödeme yapmamaya başlamış ve olayın dolandırıcılık olduğu anlaşılmıştı. Yapılan başvurular sonrasında olayı araştıran savcılık, Çiftlik Bank’ın 1 milyar liradan fazla para topladığı görülmüştü. Türkiye'de saadet zinciri ile kurulan Çiftlik Bank olayının ardından bu seferde aynı yöntemle kurulan Tanker Bank olayı ortaya çıktı. 5 yıl önce başlayan ve hayali tanker alıp hisse sahipleri adına çalıştıran Mustafa Ç. topladığı 70 milyon lira parayla kayıplara karıştı.

Küçük Amerika olarak bilinen ve nüfusunun büyük bölümünün ABD’de yaşadığı Giresun Yağlıdere ilçesinde başlayan, İstanbul ve Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar uzanan Tanker Bank olayı, mağdurların şikayetleri sonrasında ortaya çıktı. Mağdurlarından H.E'nin iddiasına göre, 'Tanker işletmeciliği' işi adı altında para toplayan ve işi yürüten Mustafa Ç. her ay düzenli olarak hisse sahiplerine güven sağlamak için anlaşma yaptıkları kadar parayı elden kurye vasıtasıyla ödedi.

"Mağdurlar ile görüştüğünü fakat Mustafa Ç'nin üzerine mal varlığı olmadığı için işlem yapamıyoruz" diyen H.E şöyle devam etti; "Mustafa Ç'yi dava edeceğiz fakat avukatlarda dava için çok yüksek miktarlarda ücretler istiyor. Biz zaten güç duruma düştük. Ben şu an kredimi ödemekle uğraşıyorum. Dükkanımı kapatma seviyesine geldim. Benim şahıstan alacağım 175 bin lira ama benim gibi yaklaşık 60 kişi sadece Giresun'da var. Bunların yaklaşık 15'i ABD'de yaşıyor ve 200 bin dolar gibi para yatıranlar var. Şu an bizler çok zor durumdayız. İnşallah diğer mağdurlar ile hep bir araya gelerek paramızı kurtarmak adına mücadele vereceğiz."