Çiftlik Bank'ın Müdürü Suçu Mağdurlara Attı

Türkiye'de yaşayan binlerce kişiden toplamda 1.5 milyar lira toplayan Çiftlik Bank, uzun süre ülkenin gündeminden düşmemişti. Sistemin kurucusu Mehmet Aydın, yanında yüklü miktar parayla ülkeden kaçarken, şirketin birçok üst yöneticisi tutuklanmıştı. Bunlardan bir tanesi olan eski Çiftlik Bank Genel Müdürü Niyazi Karakoç, bugün mahkemede ifade verdi.

2018 yılına kadar Ümraniye Belediyesinde memur olduğunu söyleyen Niyazi Karakoç, belediyenin etkinliklerinde sunucu olarak çalıştığını ve bu sırada Mehmet Aydın'ın kendisine iş teklifinde bulunduğunu söyledi. Mehmet Aydın'dan kendisine teklif geldiğini anlatarak, “Şirketle ilgili hiçbir olumsuzluk görünmüyordu. Şu an müşteki olarak yer alan kişiler de o tarih itibariyle sisteme yatırdıkları para nedeniyle gelir sağladıkları için oldukça mutluydular. Ümraniye Belediyesi'ndeki görevimden istifa ederek Şubat 2018'de Çiftlik Bank olarak bilinen şirketin genel müdürü olarak göreve başladım. 15-20 gün sonra işlerin iyi gitmediğini fark ettim. 2018 yılının mart ayında görevimden istifa ettim ve Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına şikayetçi oldum” ifadelerini kullandı. Suçlamaları kabul etmediğini söyleyen sanık Karakoç, “Benim çalıştığım dönemde müşteki olarak gösterilen kişiler zaten benden önce sisteme para yatıran kişilerdi” dedi.

Sözcü'den Sevgim Begüm Yavuz'un haberine göre; duruşmaya gelerek savunma yapan Niyazi Karakoç hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına karar veren mahkeme heyeti, aralarında Mehmet Aydın'ın da bulunduğu 4 sanık hakkındaki yakalama emrinin devamına karar verdi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, firari olan örgütün bir numaralı şüphelisi Mehmet Aydın'ın da aralarında olduğu 18 kişinin “suç işlemek amacıyla örgüt kurma/yönetme”, “bilişim sistemlerini araç olarak kullanma suretiyle nitelikli dolandırıcılık”, “ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık” ve “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçlarından 22 bin 580 yıldan 75 bin 260'ar yıl hapsi istenmişti. Savcılık, örgüt üyeleri ve örgüte yardım eden 30 kişi hakkında ise “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme” ve “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçlarından ayrı ayrı 5 yıldan 13 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

 

YORUMLAR