Çiftlik Bank Şüphelisi 'Düzgün Genç' Yakalandı

Çiftlik Bank Bulgaristan

Binlerce kişinin mağdur olmasına yol açan Çiftlik Bank olayında yeni bir gelişme daha yaşandı.

Hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkartılan ve Bulgaristan polisi tarafından yakalanan Düzgün Genç, İstanbul’a getirildi.

Çiftlik Bank Düzgün Genç

Çiftlik Bank’ın beyin takımı içerisinde yer aldığı iddia edilen ve hakkında kırmızı bülten çıkarılan Düzgün Genç, Bulgaristan’da yakayı ele verdikten sonra İstanbul’a getirildi. Bulgaristan polisi tarafından uçakla getirilen Genç, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Türk polisine teslim edildi. Çeşitli teslim evraklarının doldurulmasının ardından şüpheli isim ilk olarak Bakırköy Adliyesine götürüldü. Bakırköy Adliyesine girişinden kısa süre sonra Çiftlik Bank davasının görüldüğü İstanbul Anadolu Adliyesinin yolunu tutan Düzgün Genç hakkında gerekli işlemlerin yapıldığı söylendi.

2017 yılının başlarında popüler olmaya başlayan Çiftlik Bank uygulaması, temelde bir telefon oyunuydu. Oynamak için belirli bir miktar para ödemeniz gereken oyunda, sahibi olduğunuz hayvanlardan elde ettiğiniz ürünlere karşılık olarak gelir elde edebiliyordunuz.

2017’nin son günlerinde üyelerine gerekli ödemeleri yapmadığı gerekçesiyle bakanlıklar tarafından araştırma konusu yapılan Çiftlik Bank, ilk soruşturmaların ardından çökmeye başlamıştı. 2018’in başındaysa Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın yurtdışına kaçmış ve sistemin dolandırıcılık yapmak münasebetiyle geliştirildiği ortaya çıkmıştı.

Yüz binlerce üyesinden 1 milyar liradan fazla para toplamak suretiyle Türkiye tarihinin en büyük dolandırıcılık olaylarından bir tanesine imza atan Çiftlik Bank, hakkında yakın zaman önce dava açılmış ve birçok yöneticisi hakkında kırmızı bülten çıkarılmıştı.