Çiftlik Bank Tosununun İkinci Vurgunu Enerji Bank Olacaktı

Enerji Bank

Çiftlik Bank vurgunuyla gündemi uzun süredir meşgul eden Mehmet Aydın’ın bir sonraki dolandırıcılık projesinin Enerji Bank olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı 24 Mart’ta, Türkiye genelindeki cumhuriyet başsavcılıklarına bir yazı göndermiş ve Türkiye’nin birçok noktasında başlatılan Çiftlik Bank soruşturmaları tek bir dosyada birleştirilmişti. Bütün davaların tek bir dosya haline getirilmesinin ardından Çiftlik Bank’a dair detaylar ortaya çıkmaya başlamış ve üyelerden 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 Türk Lirası toplandığı anlaşılmıştı. İlk davayla birlikte Türkiye’yi terk eden ve Uruguay’a giden Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın, uzun süre gündemdeki yerini korumuştu. Devam eden soruşturma kapsamında Mehmet Aydın’ın, Çiftlik Bank sistemini kurduktan sonra bir de Enerji Bank projesi geliştirdiği ortaya çıktı. Yazılımı hazırlanan bu sistem ise Aydın ile ortağının arası açılınca faaliyete geçmediği söylendi.

 Kısa bir süre önce yapılan operasyonla tutuklanan dört isimden bir tanesi olan Çiftlik Bank’ın muhasebecisi K.K., şirkete dair hiç bilinmeyen detayları verdi. Mehmet Aydın’ın Çiftlik Bank sisteminin sorunsuz olarak işlemeye başlamasının ardından yine aynı şekilde oyun tabanlı Enerji Bank projesini geliştirdiğini aktardı. Enerji Bank projesi kapsamında üyelerden para toplayarak rüzgar tribünleri ve güneş enerjisi panelleri kurmayı hedefleyen Aydın’ın, üretilecek enerjiyi devlete satarak, gelir elde etmeyi planladığı kaydedildi. Yazılımı hazırlanan sistemin Aydın’ın ortağı olan ve aynı zamanda projenin bürokratik ayağını ‘sorunsuz’ yürütmeyi taahhüt eden kişi ile arası açılınca proje rafa kaldırıldı.