Çiftlikbank Benzeri Enerji Emlak 100 Milyon Lira Topladı

Enerji Emlak 1

Türkiye’nin gündemini uzun süre meşgul eden ve toplamda 1 milyar liradan fazla para topladığı anlaşılan Çiftlikbank olayından sonra ardı ardına benzerleri türemeye başlamıştı. Çiftlikbank benzeri yapı kurmaya çalışan kişiler ise dün yapılan operasyonla İstanbul’da yakalandılar.

Yaklaşık 150 kişiyi dolandırdıkları ve toplamda 100 milyon liradan fazla gelir elde ettikleri tespit edilen kişiler, polis ekipleri tarafından düzenlenen operasyon neticesinde yakalandılar. Yapılan soruşturma sırasında çete üyelerinin “enerji içeceği satacağız” diyerek insanları dolandırdıkları ortaya çıkarken, “Trump’la kavga ettik bekleyin” diyerek mağdurları oyalayan şebeke üyesi 12 şüpheli tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

Yeni Çiftlikbank, paralarını geri alamadıklarını söyleyen şüphelilerin polise başvurmasından sonra ortaya çıktı. Yapılan başvuruların ardından harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı Esenyurt İlçe Eminiyet Müdürlüğünde görevli polis memurlarını harekete geçirdi. Yapılan operasyon sonucunda 12 kişi gözaltına alınırken, alınan ifadeler oldukça ilginç detayları ortaya çıkardı. İddiaya göre Esenyurt'ta faaliyet gösteren “Enerji Emlak” ismli bir firma bir çok kişiyle iletişime girdi. “Enerji içeceği” satıyoruz diyen dolandırıcılar irtibata girdikleri kişilerden saadet zinciri benzeri yöntemle para topladı.

Enerji Emlak 2

Enerji içeceği satacakları

Enerji içeceği satarak, ortak olanlara yüksek oranda kar vaat eden dolandırıcılar, milyonlarca liralık vurgunun da altına imza attılar. Esenyurt'ta faaliyet gösteren “Enerji Emlak” ismli bir firma bir çok kişiyle iletişime girdi. “Enerji içeceği” satıyoruz diyen dolandırıcılar irtibata girdikleri kişilerden saadet zinciri benzeri yöntemle para topladı.

Enerji içeceklerini satarak yüksek kâr teklif eden şüpheliler milyonlarca lira para topladı. Enerji Emlak'a para yatıranlar yeni müşteri bulduklarında katılım payı olarak 10 bin lira pay aldı. İlk başta kâr payı da alan müşteriler sistem genişledikçe paralarını alamaz oldu. Daha sonra ise sözde firmanın yetkilileri alacaklıları sürekli bahanelerle geri gönderdi. Yatırdıkları parayı isteyen yaklaşık yüzlerce mağdur 1 yıldır para alamadı.