Çin, ABD'den ZTE Kararını Değiştirmesini İstedi

Çin Hükümeti, ZTE'ye Uygulanan Yasak Hakkında Konuştu

Çin, Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) ZTE Corp.'un 7 yıl boyunca Amerikan firmalarından parça tedariği yapmasını yasaklayan kararını değiştirmesini istedi. 

ABD'nin ambargo uyguladığı İran ve Kuzey Kore'ye teknolojik ürün sattığı gerekçesiyle 890 milyon dolar cezaya mahkum edilen Çinli telefon üreticisi ZTE, 7 yıl boyunca Intel, Qualcomm ve diğer Amerikan firmalarından parça tedariği yapamayacak.

Donald Trump yönetimindeki Washington hükümetinin öne sürdüğü 'ambargoyu delme' argümanı, Çin tarafına pek de inandırıcı gelmiyor. ABD'li yetkililer, her ne kadar bu kararın Çin ile aralarındaki ticaret savaşından kaynaklanmadığını söyleseler de, Çin'deki pek çok kişi ZTE'ye uygulanan yasağı, dünyanın 1 ve 2 numaralı ekonomileri arasında yaşanan büyük ticaret savaşının bir parçası olarak görüyor.

abd çin ticaret savaşı

Pekin'de düzenlenen ve her iki ülkeden önemli isimlerin katıldığı ticaret müzakelerinde, ABD'nin Çinli teknoloji devlerine yönelik aldığı yaptırım kararları masaya yatırıldı. ABD'den, ZTE'yi dinlemeleri ve aldıkları yasak kararını değiştirmelerini isteyen Çinli yetkililer, şirketin ABD hükümetinin isteklerine kulak verdiğini ve mevcut düzenlemelere uymak için çaba gösterdiğini belirtti.

ABD'li yetkililer yaptıkları açıklamada, Çin'in görevlendirdiği temsilcilere önem verdiklerini ve sundukları önerileri ABD Başkanı Donald Trump'a ileteceklerini söyledi.

Çin'in en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olan ZTE, 7 yıl boyunca Amerikan firmalarından parça tedariği yapamayacak olmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, karara itiraz edeceklerini açıklamıştı.

ABD'deki şirketlere büyük ölçüde bağımlı olan ZTE, yasak sonrası Qualcomm'un Snapdragon işlemcilerine veda etmek zorunda kalacak.

Son olarak, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Çin menşeli Huawei ve ZTE marka telefonların, ulusal güvenlik tehditi oluşturabileceği gerekçesiyle ABD askeri üslerinde satılmasını yasaklamıştı.