Çin, ABD'de Neredeyse Önüne Geleni Hacklemiş, 20 Milyon Kişisel Belge Çalmış

Çin, ABD'de Neredeyse Önüne Geleni Hacklemiş, 20 Milyon Kişisel Belge Çalmış

Çin siber casuslarının ABD’yi uzun süredir hedef aldığı ortaya çıkarıldı. Çin, ABD’de 20 milyondan fazla insanın ve kamu kuruluşunun kişisel bilgilerini çalmış. 

Haziran ayının en önemli siber saldırı haberlerinden biri ABD’den gelmişti. Çinli Siber Korsanlar ABD'nin Tüm Kamu Kuruluşlarına Sızdı haberi ABD için bir kabusu nitelendiriyor, aynı zamanda ABD’nin tüm donanımına rağmen çok da elinden bir şey gelmediğini ortaya koyuyordu.

Haziran ayında yaşanan bu siber saldırının faturasının aslında beklenenden daha ağır olduğu ortaya çıktı. Çin siber korsanları düzenli aralıklarla ABD’ye yaptıkları saldırılarla ülkedeki 20 milyon PC kullanıcısının tüm kişisel dosyalarını ve kimlik bilgilerini ele geçirmiş. Bu rakam ABD toplam PC sayısının yüzde 7'sine denk geliyor.

Bu rakam CNN tarafından 22.1 milyon, The New York Times tarafından da 21.5 milyon olarak ifade ediliyor. Reuters haber ajansının verdiği rakam ise daha korkunç, tam 25 milyon. Rakamlar bu noktada pek birbirini tutmasa da, 20 milyondan fazla ABD vatandaşının sosyal güvenlik numaralarından, banka hesap numaraları ve kimlik bilgilerine kadar her türlü kişisel bilgisi artık Çinli siber korsanların elinde. Çin bu siber saldırıda teknolojik şirketlerde, kamu kuruluşlarında ve güvenlik kuvvetlerinde çalışanları hedef almış. Sadece çalışanların değil bu tip kurum ve kuruluşlara elektronik olarak başvuru yapan ve CV gönderen ABD vatandaşları bile saldırılarda kişisel bilgilerini çaldırmış durumda.

Konuyla ilgili olarak FBI’dan henüz bir açıklama gelmedi. 

Çin ABD'yi Casuslukla Suçladı

Çinli Siber Korsanlar ABD'nin Tüm Kamu Kuruluşlarına Sızdı

YORUMLAR