Çin, Akıllı Cihaz Pazarında Oyunun Kurallarını Apple Lehine Değiştiriyor

Çin, Akıllı Cihaz Pazarında Oyunun Kurallarını Apple Lehine Değiştiriyor

Artık hiçbir akıllı telefon üreticisi Çin’i hesaba katmadan bir ürünü piyasaya çıkarmaya cesaret edemiyor. Geçtiğimiz 30 yıl içinde teknolojik pazarda etkin bir yere sahip olan Çin, akıllı telefon pazarında da tüm kuralları değiştirdi. 

Çin tüm teknoloji ürünleri gamında hem üretici hem de tüketici olarak önemli rol oynuyor. Bu noktada üreticilerin aklını çelen mükemmel bir pazar oluşturuyor. Çin ile ilişkilerini düzene koyan Apple bu pazarda oldukça başarılı satış rakamları yakaladı. Bu rakamlar Çin’in nüfusu ve teknolojik cihazlara düşkünlüğü yüzünden Apple’ın 2015’e son derece güçlü girmesini sağladı.

Öte yandan yapılan araştırmalar Çinli üreticilerin Asya pazarında Apple’ın tek rakibi olarak görünüyorlar. Xiaomi bu konuda rakipsiz görünüyor, Huawei Xiaomi’nin hemen arkasında pazarı ele geçirmiş ikinci marka. Xiaomi Çin pazarının yüzde 14’üne, Huawei ise yüzde 11’ine sahip.

Xiaomi 1 Mayıs’ta attığı bir Twitle Çin akıllı telefon pazarının ilk 10’unun sıraladı. Bu iletiyle Xiaomi hayranlarına teşekkür eden şirket ilginç bir sıralama da yapmış. Xiaomi’nin pazar araştırmasında Apple, Xiaomi ve Huawei’nin arkasından Çin pazarının yüzde 11’ine sahip görünüyor. En büyük rakibi Samsung Apple’ın ardından geliyor. İşte o twit.

Xiaomi İmkansızı Başardı, 12 Saatte 2.12 Milyon Telefon Sattı

Çinli Akıllı Telefon Üreticisi Xiaomi, GoPro'ya Meydan Okuyor

YORUMLAR