Çin'de Apple Verileri Üzerinden Milyonlar Kazananlar Tutuklandı

Çin'de Apple Verileri Üzerinden Milyonlar Kazananlar Tutuklandı

Güvenliğinize tehdit olan hackerları bazen çok da uzakta aramamak gerekir. Zira içerde de casuslar olabilir ki, bunun bir örneği Çin’de yaşandı. Apple gibi gizlilik konusunda çok hassas olan bir şirket, Çin’de kullanıcı verilerinin kendi çalışanları tarafından satılması skandalıyla sarsıldı. Failler gizli bir operasyonla tutuklandı.

Çin’in Zhejiang bölgesinde polisin dört aydır gizlilikle yürütülen operasyon sonucunda 22 Apple distribütörü kullanıcıların verilerini satmaktan dolayı tutuklandı. Apple veritabanlarına erişim yetkisi olan ve arz zincirinin bir halkası olan bu distribütörler tarafından, iPhone kullanıcılarının Apple kimlikleri ve telefon numaraları gibi hassas kişisel bilgiler 1.50 dolar ila 26 dolar arası değişen fiyatlardan satıldı. Otoritelerin müdahale etmesine kadar karaborsa satıcıların, bu işten yaklaşık 7.3 milyon dolar kazandığı ortaya çıktı.

Apple çalışanlarının sattığı veriler yalnız Çinli kullanıcılara mı ait, yoksa uluslararası kullanıcılar da bu listeye dahil mi, henüz netleşmedi. Ancak gizlilik konusunda son derece hassas olan Apple’ın, bu skandal sonucu büyük hayal kırıklığına uğramış olduğu aşikar.

Son günlerde Çin’de kişisel bilgi satışı yapılması çok sık görülen bir hadise haline geldi. Bu tür faaliyetlere son vermesi beklenen yasal düzenleme ise bu ayın başında yürürlüğe girdi. 

8 Binden Fazla Telefon Çalan Samsung Çalışanı Tutuklandı

Apple, Çok Gizli Tamir Setlerini Yaygınlaştıracak

YORUMLAR