Çin, Bebeklerde Gen Değişikliği Yapan Bilim Adamını Tutukladı

Çin Bebeklerde Gen Değişikliği

Çinli bilim adamı Jiankui’nin, bazı bebeklerin genlerinde değişiklik yaptığını açıklaması ülkede adeta bir şok etkisi yaratmıştı. Çin hükümeti de bu durum karşısında kayıtsız kalmayarak derhal harekete geçmiş ve Jiankui’nin çalışmalarını durdurmuştu.  

Olayın üzerinden haftalar geçmesine rağmen Jiankui’nin nerede olduğu konusunda bir belirsizlik vardı. New York Times ise hükümetin, şimdilerde araştırmacıyı Shenzhen'deki Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ndeki bir konut tesisinde ev hapsinde tuttuğunu öğrendi. Jiankui, telefon görüşmesi, e-mail gönderimi gibi şeyleri yapmakta serbest fakat bulunduğu yeri terketmesine izin verilmiyor. Ayrıca korumalar, insanların Jiankui’nin ikamet ettiği yere ve araştırmalarını yaptığı ofislere yaklaşmasını önlüyor.

Üniversite, Jiankui’nin gözaltına alınma raporlarını reddetti fakat personel ve onun iş ortağı Liu Chaoyu, Jiankui’nin varlığını doğruladı.

Jiankui’nin kaderi şimdilik belirsizliğini koruyor. Jiankui’nin söz konusu gen değişikliklerini gerçekten yapıp yapmadığı konusundaki şüpheler de hala devam ediyor. Bilimsel topluluk, Jiankui’yi hastalarına aldatıcı bir onay formu vermekle suçladı. Hastalara, bunun bir genetik modifikasyon olmadığı ve AIDS aşı denemesi olduğu söylenmişti.

Jiankui, inceleme için hastalarına 'ham veri' sözü de vermişti fakat bu asla gerçekleşmedi. Şu anda söz konusu işlemlerin prosedürünü veya uzun vadeli etkinliğini doğrulamanın bir yolu yok. Hatta hükümet, Jiankui’nin iddialarına manevi itirazlarda bulunmamasına rağmen, araştırmacının söz konusu uygulamaları ile ilgili önemli belirsizlikler devam ediyor.