Çin Benzinli ve Dizel Otomobilleri Yasaklamaya Hazırlanıyor

Çin Benzinli ve Dizel Otomobilleri Yasaklamaya Hazırlanıyor

Resmi adı ile Çin Halk Cumhuriyeti, otomotiv açısından baktığımız zaman dünyadaki en büyük otomotiv marketi ve yakın zamanda dizel ve benzinli otomobillerin satışını yasaklamaya hazırlanıyor.

Çin'in Sanayi Bakanı bu konuyla ilgili bir çalışmanın başlatıldığını fakat bu yasaklamanın ne zaman uygulanacağının belirlenmediğini açıkladı. Geçtiğimiz yıl 28 milyon adet otomobil üreten Çin, dünyadaki otomotiv üretiminin 3'te birini kaplamış oluyor. Böyle büyük bir otomotiv pazarına sahip olan Çin'in alacağı kararlar böylece dünyadaki otomotiv sektörünü derinden etkileyecek.

Daha önceki haberlerden İngiltere ve Fransa'nın 2040 yılından itibaren benzinli ve dizel otomobillerin satışına izin vermeyeceğini öğrenmiştik. Çin de henüz bir tarih açıklamamış olsa da o yıllarda benzinli ve dizel otomobillerin satışını çoktan yasaklamış olabilir.

Benzinli ve dizel otomobillerin satışının yasaklanma sebepleri arasında hava kirliliğinin azaltılması ve karbon emisyonlarının düşürülmesi amaçları yer alıyor. Çinlilerin sahip olduğu Volvo markası Temmuz ayında yaptığı açıklama ile 2019 yılından itibaren üreteceği tüm yeni otomobillerinde elektrikli motorlara yer vereceğini belirtmişti. Volvo'nun sahibi olan Geely firmasının 2025 yılına kadar hedefi ise 1 milyon adet elektrikli otomobil satışı yapmış olmak.

Sürekli otomobil terimini kullanıyor olmamız sizleri yanıltmasın, bahsi geçen otomobil terimi hem normal binek otomobilleri hem de SUV, Crossover, Minibüs gibi birçok aracı da kapsıyor. Çin'deki elektrikli otomobil üretim çalışmalarında Volvo'nun yanı sıra Renault-Nissan, Ford ve General Motors gibi dünya devlerini de sıkça görmeye başladık. Çünkü Çin hükumeti elektrikli bataryaya sahip ve şarj edilebilen hibrit otomobillerin 2025 yılından itibaren tüm otomobil satışlarının en az beşte birini kaplamasını bekliyor.

2015 yılında toplanan istatistiklere bakarsak Çin'deki elektrikli ve hibrit otomobillerin satış miktarının %50 oranında artarak 336.000 seviyesine ulaştığını görüyoruz. Çin hükumetinin açıklamalarına bakarsak 2019 yılında kadar ülkedeki otomobil üretiminin %8'inin elektrikli otomobillerden oluşması hedefleniyor. Bu hedef 2020 yılı için seviyelerine çıkarılmış. Çin hükumeti otomobil üreticilerine yaptığı teşviklerin yanı sıra bunun gibi kotalarla elektrikli otomobil üretimini daha da hızlandırmayı hedefliyor. Böylelikle Çin'in hava kirliliği sorunu azaltılırken dışarıdan ithal edilen petrol miktarı da azaltılarak ülke ekonomisi güçlendirilmiş olacak.

2040 Yılına Kadar Elektrikli Otomobiller Yolların Hakimi Olacaklar

YORUMLAR