Çin'de Bir Robot, Diş Ameliyatı Gerçekleştirdi

Pek çok kişinin diş ameliyatı korkusu artık tarihe karışacak. Bugün Çin’de yapılan bir test ameliyatında robot yer aldı. Hatta robot dışında hiçbir doktor müdahalede bulunmadı.

Canlı bir kişiyi ameliyat eden robot, ortalama bir saat kadar kısa sürede işini halletti. Normal bir doktora göre daha yavaş çalışan robotun sorunsuz olarak çalışması dikkat çekti. Ayrıca robot Beihang Üniversitesi ve Dördüncü Askeri Tıp Üniversitesi tarafından geliştirildi.

Diş ameliyatında rol alan bu robot, Çin’deki diş hekimi yetersizliğine de çözüm olacağı düşünülüyor. Diş hekimine oranla daha az maliyetle çalışan robot, bir süre daha test ameliyatlarda yer alacak.

Ameliyatta robottan 3D baskı kullanarak iki adet implant edilebilir diş oluşturulması isteniyordu. Yapay zekasını kullanarak hastanın ağzına yalnızca 0.2-0.3 mm'lik bir hata payı ile implant yapan robot, bu hata payıyla normal doktorlarla aynı seviyede olduğunu göstermeyi başardı.

Tüm bunlara ek olarak, robotun diş hekimlerine göre bazı artıları da bulunuyor. Örneğin; daha küçük yerlerde müdahelede bulunabilen robot, görünmesi zor alanlarda da başarılı oluyor.

Henüz geliştirilmesi devam eden robotun bu yılın sonlarına doğru tamamen bitirilmesi ve gerçek ameliyatlarda rol alması bekleniyor.

YORUMLAR