Çin’de, Çocuklara Ücretsiz Akıllı Saat Dağıtılıyor

Çinde Çocuklar İçin Akıllı Saat

Çin'in Guangzhou şehrindeki okullarda yeni bir uygulama başlatıldı. Çocuklara ücretsiz olarak dağıtılan akıllı saatler sayesinde ebeveynler çocuklarının konumlarını görebiliyor.

Çin hükümeti tarafından 2016 yılında başlatılan 'Akıllı Kampüsler' projesi, Guangzhou'daki 60 okulda uygulamaya geçirildi. Ülkenin uydu navigasyon sistemi Beidou ile entegreli çipler içeren akıllı saatler 17 bin öğrenciye dağıtıldı. 15 milyon nüfusu olan şehirde 13 bin saatin daha dağıtılması planlanıyor.

Cep Telefonları Yasaklanmıştı

Daha önce Çin’de birçok okulda öğrencilerin okula cep telefonu getirmesi yasaklanmıştı. Bunun yerine 'Akıllı Kampüsler' projesi başlatılmıştı. Akıllı saatler sayesinde, hem öğrencilerin derslerde dikkatlerinin dağılmaması hem de ebevynlerin çocukları için endişelenmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Çocuklar bu saati taktığında, anne-babalar gerçek zamanlı olarak çocuklarının konumunu görebiliyor. Ayrıca saatin üzerinde yer alan özel bir tuş, çocukların acil durumlarda ailelerini arayabilmesini sağlıyor.

Saatlere 'su alarmı' adı verilen bir alarm eklediklerini de belirten mühendis Zhu Yanjun, "Saat suya girdiğinde aileler haberdar olacak, böylece göl ve ırmaklardaki boğulma vakalarının azalacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

Ailelerini Arayabiliyorlar

Akıllı saati kullanan ilkokul öğrencisi Chen Şin, "Saati taktığımda annem ve babam evde olsalar bile benim nerede olduğumu görebiliyorlar. Onları istediğim zaman arayabiliyorum ve mesaj gönderebiliyorum." dedi.

'Akıllı Kampüsler' projesi kapsamında akıllı saatlerin yanı sıra, tüm okullara yüz tanıma sistemine sahip kapılar ve robotik eğitim asistanları getirilmesi de planlanıyor. Akıllı kapıların bazı örnekleri, hali hazırda Çin’de çeşitli okullarda kullanılıyor.