Çin'de İşçilerin Beyinlerinden Veri Toplanmaya Başlandı

Beyin Veri Toplama

İşçilerinin performanslarını gözlemek isteyen Çinli teknoloji şirketleri, veri toplama işini hiç olmadık bir yere getirme kararı aldılar. 

Çin’in yerel kaynakları tarafından yapılan haberlerde, bazı şirketlerin işçilerinin beyinlerinden veri toplama işine giriştikleri bilgileri yer aldı.

Beyin veri toplama

Cambridge Analytica Skandalı sonrasında dünya çapında birçok insan kişisel verilerinin korunması konusunda ekstra önlemler almaya çalışırken, Çin’den yine beklenmedik bir hamle geldi. Yerel haber kaynaklarının yaptığı haberler sonrasında ortaya çıkan bilgilerde, Çinli bazı şirketlerin baretlere yerleştirdikleri çeşitli algılayıcılarla işçilerin beyin dalgalarını izleyemeye başladıkları detayı göze çarptı.

Şirketlerin elde ettikleri bilgiyle birlikte işçilerin stres, depresyon ve diğer akli durumlarını gözleyerek, bu durumların performansları nasıl etkilediğini öğrenmeye çalıştıkları belirtildi. İşçi performansını etkileyen stres sorunları gibi problemler yaşandığı tespit edildiğindeyse işçiye izin verildiği ya da farklı bölüme kaydırıldığı söylenenler arasında yerini aldı. Hangzhou Zhongheng Elektrik tarafından uygulanmaya başlayan sistemin başarıyla test edildiği kaydedilirken, işçilerin performanslarında beklenmedik artışların görüldüğünün altı çizildi.

Sadece izinlerin değil; daha etkili mola saatlerinin ve sürelerinin bulunması için de böylesine verilerin işe yaradığı dile getirilirken, Çin’de faaliyet gösteren birçok şirketin benzer uygulamaları hayata geçirmeye başladıkları ve olumlu sonuçlar aldığı vurgulandı.