Çin'de Öğrenciler Yapay Zeka Dersleri Görecek

Çin Öğrencilere Yapay Zeka Dersleri

Yapay zeka konusunda önemli adımlar atan Çin, bu adımlarına bir yenisini daha ekliyor. Ülkede halihazırda pilot proje olarak seçilen bazı okullarda yapay zeka dersleri veriliyor. Önümüzdeki yıldan itibaren ise bu derslerin tüm okullarda seçmeli ya da zorunlu ders olarak verilmesi planlanıyor.

Okullarda gelecek yıldan itibaren yapay zeka becerilerini içeren ders kitaplarının, seçmeli ya da zorunlu müfredat kapsamında dağıtılacağını belirten Çin Uluslararası Radyosu, ilk ve ortaokullar için 10 seri şeklinde hazırlanan bu kitapların 6'sının eğitime hazır hale getirildiğini söyledi.

Yetkililerin ifadelerine göre bu kitaplarla öğrencilere, bilgisayar becerileri, mühendislik, teknoloji yazarlığı gibi bilgilerin yanı sıra yapay zekaya yönelik sistematik bilgiler verilmesi amaçlanıyor.

Çin’de Şıncın merkezli bir yapay zeka ve robotik çalışmalar şirketi olan UBTECH de kitapların düzenlenmesine yardımcı olmuş. Şirketin başkan yardımcısı Pang Cienşin, Çin hükümetinin yapay zeka eğitimine destek vermesini takdir ediyor fakat bu alanda halen yeterli eğitim kaynağının olmadığını, yeterli yetişmiş öğretmen bulunmadığını ve okullarda müfredat eksikliği konusunda zorluklar yaşandığını belirtiyor.

Çin’de geçen yıl yapay zeka sektörü toplam değer olarak 28 milyar dolara ulaştı. Çin Devlet Konseyi de geçtiğimiz yılın Temmuz ayında yayınladığı 3 adımdan oluşan bir yol haritasında, 2030 yılına kadar ülkedeki yapay zeka sektörünün 150 milyar dolar değerine ulaşmasını planladıklarını açıklamıştı.

Çin’de şimdilerde yapay zeka konulu ders kitapları Şanghay’ın Ciading bölgesindeki bazı pilot okullarda okutuluyor.