Çin’den İnternet Oyunlarına “Miyop” Kısıtlaması

Çin’den İnternet Oyunlarına “Miyop” Kısıtlaması

Bugüne kadar farklı gerekçelerle birçok oyunu yasaklayan Çin, bu sefer de miyopluğun artışından endişe duyduğu için internet üzerinden oynanan oyunların sayısını kısıtlayacak.

Yasaklarıyla tüm dünyaya nam salan demir yumruk ülkesi Çin, sosyal medya uygulamaları ve Google’ın yanı sıra pek çok oyuna da yasak getirmiş durumda. Pekin hükümeti son olarak, Capcom tarafından geliştirilen ve 8 Ağustos tarihinde Çin pazarına sunulan Monster Hunter: World oyununu yasaklılar listesine almıştı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, geçtiğimiz günlerde ülkedeki çocukların göz sağlığının korunması amacıyla dikkat çeken bir talimat yayınlamıştı. Bu doğrultuda ilk hamle, internet üzerinden oynanan video oyunları ile ilgili yapıldı. 

Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada, yetkililerin internet tabanlı oyunların sayısının düzenleyeceğini ve kontrol altında tutacağını duyurdu. Yaşa uygun uyarı sistemi geliştirileceğini belirten bakanlık, yeni çıkan oyun sayısının da kısıtlanacağını bildirdi.

Hükümetin video oyunlarına getireceği kısıtlamanın arkasında, ülkede son yıllarda artış gösteren miyopluk olduğu öğrenildi. Yetkililer, uzağı görememe rahatsızlığı olarak bilinen miyopluğun, çocukların fiziksel ve akıl sağlığı gelişimine ciddi etki ettiğini belirtiyor. Araştırmalar, Çin’de miyop rahatsızlığından muzdarip 450 milyona yakın kişinin olduğunu gösteriyor.

Yaklaşık 38 milyar dolarlık gelirle bilgisayar oyunu pazarında önemli bir konuma sahip olan Çin, bu kararıyla ülkedeki oyun şirketlerini zor durumda bırakabilir. Açıklamanın ardından Çinli oyun firması Tencent, Hong Kong borsasında yüzde 5'lik bir kayıp yaşadı. 

Çin ayrıca, içeriğin ülkedeki yasal gereklilikleri karşılamadığı sebebiyle şubat ayından bu hiçbir ithal oyunu pazara sokmuyor.

YORUMLAR