Çin’den Sonra Almanya da Eski iPhone Satışlarını Durduruyor!

Apple Qualcomm Almanya iPhone Satışları 1

Teknoloji devleri Apple ve Qualcomm bir süredir birbirlerine karşı patent savaşı yürütüyorlardı. Son olarak Qualcomm’un Münih Bölge Mahkemesi’nde görülen davayı kazanmasının ardından Apple'ın iPhone 7 ve iPhone 8 modellerini Almanya’daki mağazalarından kaldırması kararı alındı. Mahkeme kararında Apple’ın cihazlarının, Qualcomm’un akıllı telefonlardaki güç tasarrufuyla ilgili fikri haklarını ihlâl ettiğine hükmedilmişti.

Apple, karar sonrasında Almanya’daki 15 Apple mağazasında iPhone 7 ve iPhone 8’in satışlarını askıya alacağını bildirdi. Buna rağmen Apple karara dair temyiz başvurusunda bulunmayı da ihmal etmedi. Bazı eski iPhone modellerinin askıya alınmasına ilişkin bu karar, Apple’ın iPhone XS ve iPhone XR gibi daha yeni cihazlarını etkilemiyor. Ayrıca Apple’ın satışları askıya almasına rağmen iPhone 7 ve iPhone 8’i üçüncü taraf satıcılarda ve mobil operatör mağazalarında bulmak da mümkün.

Apple Qualcomm Almanya iPhone Satışları 2

Kısa süre önce Qualcomm, Çin’de Apple’ın daha eski model iPhone’larına yönelik bir ihtiyati tedbir davası kazanmıştı. Apple, Çinli kullanıcılar için iOS’ta yeni animasyonların da aralarında olduğu bazı güncellemeler yapmış ve satışların devamını amaçlamıştı. Almanya’daki bu dava da Çin’deki davanın hemen ardından ortaya çıktı. Aslında Apple, Almanya’da çıkması muhtemel sorunu önlemek amacıyla bu yılın başlarında benzer bir yazılım güncellemesi yapmaya çalışmıştı. Bu kez kullanıcıların kişi kayıtlarını aramasıyla ilgili bi çalışma yapılmıştı. Fakat mahkeme kararı güç tasarrufuyla ilgiliydi ve bu konuda çözüm sunmanın daha zor olduğu çünkü bunun bir donanım problemi gibi göründüğü söyleniyor.

Bu gelişmeyle Apple ve Qualcomm arasındaki savaş daha da kızışmış oldu. Teknoloji devleri arasındaki bu savaşı ilk olarak yaklaşık iki yıl önce Apple başlatmıştı. Apple, Qualcomm’u modem yongaları için yüksek fiyat istemekle suçlamıştı. Bunun üzerine Qualcomm da fikri haklarını ihlâl ettiği gerekçesiyle Apple’a çeşitli davalar açmıştı.