Çin, Gmail'e Erişimi Engelledi

Çin, Gmail'e Erişimi Engelledi

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin, sık sık sorunlar yaşadığı Google servislerinden Gmail’e erişimi yasakladı. Geçtiğimiz Cuma gününe kadar erişilebilen e-posta servisine, 3 gündür ne web arayüzünden ne de POP3 ve IMAP kullanan e-posta istemcileri üzerinden erişilemiyor.

Gmail’e erişimin, Çinli yetkililer tarafından kademeli olarak bir süredir engellendiği bildiriliyor. Çin’deki bazı siyasal olayların da etkisi olduğu söylenen erişim engellenmesinin, IP numarası bazında olduğu söyleniyor. Ülkemizdeki bazı internet sitesi yasaklarında olduğu gibi, bu engel de VPN ve Proxy servisleriyle çok rahat aşılabiliyor.

Rusya, Çin ve hatta Avrupa Birliği ülkeleri internet site ve servisleriyle son yıllarda oldukça fazla sorun yaşıyorlar. Gerek verilerin gizliliğine dair endişeler, gerekse uluslararası konular bu tür sorunlara yol açabiliyor. Daha önce de birçok web sitesinin engellenip, tekrar açıldığı Çin’de de aynı durum yaşanmakta. Gmail’e erişimin resmi olarak açıklanmamasını, servisin kısa zaman içerisinde tekrar erişme açılacağının göstergesi olarak gören bazı haberler de mevcut.

YORUMLAR