Çin Hükümeti İnternet Haberleri Üzerindeki Kısıtlamaları Artırıyor

Çin Hükümeti İnternet Haberleri Üzerindeki Kısıtlamaları Artırıyor

Çin Hükümeti, son bir yıldır internet platformlarındaki baskılarını yoğunlaştırıyor. Çin Siber Uzay İdaresi (CAC) tarafından getirilen son kısıtlamalarla beraber, online platformlarda haberlerin üretilmesi ve dağıtılması konusunda kontroller sıkılaştı. Yayınlanan kısıtlamalardan en dikkat çekici olanı ise tüm editör kadrolarının ulusal ya da yerel hükümetlerin internet ofislerinden onaylı olması.

Çin Siber Uzay İdaresi’nin (CAC) internet sitesinde listelenen yeni kurallar, Haziran ayı itibarıyla yürürlüğe girecek. Reuters’ın haberine göre, yeni kurallarla beraber herhangi bir blog, internet sitesi, forum, arama motoru, anlık mesajlaşma programları ve benzeri haberleşme platformlarında hükümet onayını almış bir çalışan bulundurmak şart. Ayrıca her çalışanın da kimlik bilgileri merkezi hükümet tarafından alınacak. İnternet sağlayıcılarından da bu yeni medya kurallarına itaat etmesi isteniyor.

Çin Hükümeti, getirdiği bu son kısıtlamalarla, geçen yıl alenen başlatılan internet platformlarına sıkı kontroller zincirine bir halkayı daha eklemiş oldu. Geçen yılın Kasım ayında da Çin Hükümeti tarafından getirilen siber güvenlik kanunları ile VPN kullanımının yasadışı olduğu ilan edilmişti.

Çinli Arama Motoru Baidu, Akıllı Otomobil Üretecek

Çin, Yüksek İşlem Kapasiteli İletişim Uydusunu Yörüngeye Fırlattı

YORUMLAR