Çin'in Uzay İstasyonu Tiangong-1 Pasifik Okyanusu'na Düştü

Çin tarafından 2011 yılında uzaya gönderilen ancak yaklaşık iki sene önce kontrolden çıkan uzaya istasyonu Tiangong-1, uzun ve meraklı bir bekleyişin ardından nihayet Dünya'ya düştü. 

Düşeceği ülkeler arasında Türkiye, İtalya, İspanya ve Japonya'nın bulunduğu Tiangong-1, yerel saatle 08.15'te Pasifik Okyanusu'nun güneyi üzerinden Dünya atmosferine girdi. 

Çin'in uzay ajansı, Birleşmiş Milletler'e (BM) istasyonun Ekim 2017 ila Nisan 2018 arasındaki zaman diliminde Dünya'ya çarpacağı bilgisini vermişti. Fakat 100 kiloluk moloz yığının tam olarak hangi noktaya düşeceği son güne kadar belli olmamıştı.

 

 

34 metre uzunluğundaki 9 tonluk uzay aracı, Pasifik Okyanusu üzerinde parçalandı. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden astronom Jonathan McDowell, Tiangong-1'in atmosfere girdikten sonra büyük bir kısmının yandığını ve Güney Pasifik Okyanus'unda bir ada olan Tahiti'nin kuzeybatına düşmüş olabileceğini belirtti.

2012'de ülkenin ilk kadın astronotu Liu Yang'ın da ziyaret ettiği istasyon, hem insanlı hem de insansız uzay görevleri için kullanılıyordu. 2016 yılında kontrolden çıktığı açıklanan Tiangong-1, yerini aynı yıl uzaya fırlatılan Tiangong-2 istasyonuna bırakmıştı.

YORUMLAR