Çin, İnternette Gerçek İsim Kullanmayı Zorunlu Hale Getirdi

Çin, İnternette Gerçek İsim Kullanmayı Zorunlu Hale Getirdi

Kısa bir süre önce VPN kullanmayı yasaklayarak internette anonim gezinti yapma hakkına büyük bir darbe indiren Çin hükümeti yeni kararıyla bu hakkı tamamen ortadan kaldırdı.

İnternet konusunda baskıcı tavrıyla tanınan Çin, daha önceden belli servislere ve sitelere erişimi yasaklıyor, bazı servisleri kullanabilmek için gerçek kimlik bilgilerinin ve telefon numaralarının kullanılmasını şart koşuyordu. Şimdi bu yapı internet üzerindeki bütün sosyal medya, forum ve internet sitelerine uygulanacak. Çinli internet kullanıcıları bir sitede sadece gerçek isimlerini kullanarak yorum yapabilecek.

Yasaya göre internet siteleri ve web servisleri sahte kimlik kullanan kullanıcıları araştırmak ve bu kullanıcılarla ilgili tüm verileri hükümet incelemesi için saklamak zorunda kalacak. Kullanıcılar, Çin Anayasası'na aykırı, ulusal onuru ve çıkarları zedeleyici yorumlar yapamayacak. Ayrıca internet aracılığıyla toplumsal huzuru bozmak, söylentiler yaymak, ulusal birliği bozucu ve nefret oluşturucu hareketlerde bulunmak da yasaklanıyor.

Çin'in böyle bir karar almasının arkasında güvenlik nedeni öne sürülüyor. Yetkililere göre Çin, kendi siber alanını büyük çoğunluğu Amerika'dan gelmekte olan tehditlere karşı korumak istiyor.

Çin’de Bir Kadın Kendi İsteğiyle Donduruldu!

YORUMLAR