Çin iPhone Satışında ABD’yi Geçti

Çin iPhone Satışında ABD’yi Geçti

Financial Times'ın haberine göre Çin, Apple iPhone satışlarında en büyük pazar haline gelmek üzere. Bu gelişmeyle ABD, Çin'in gerisine düşerek 2'inci sırda kalacak gibi görünüyor.

Aslında Tim Cook, Kasım 2014’te bu değişimin ilk sinyalleri vermişti. Yapılan tahminlerde Çin'in iPhone satışları içindeki pazar payı da yüzde 36 olarak belirlendi. ABD’nin payı ise yüzde 24 civarında seyrediyor.

iPhone'un Apple'ın gelirlerinin çoğunu oluşturması pazarın büyüklüğü açısından da önemli. Apple bunun farkında olduğunu Çin'deki mağaza sayısını 2 yıl içinde 15'ten 40'a çıkarmayı hedeflediğini açıklayarak zaten belirtmişti. China Mobile ile yapılan anlaşma ve iPhone 6 serisinin gördüğü ilgi de Apple'ın Çin üzerinde kurduğu stratejinin ne kadar doğru olduğunun bir işareti.

Küçük bir karşılaştırma yapmak adına geçen yılla kıyaslandığında Çin'in nasıl bir atak yaptığını görmek şöyle mümkün; geçen yılın aynı çeyreğinde ABD’nin payı yüzde 29 iken Çin’in payı yüzde 22 olarak kaydedilmiş. Apple'ın 2014’ün son çeyreğinde Çin'de sattığı iPhone sayısı ise 2 milyon adet cihaza karşılık geliyor.

Apple Çin Hükümeti’nin iPhone’lar Üzerinde Güvenlik Denetimi Yapmasına İzin Verdi

Geçmişten Günümüze AppleReklamları

Apple'dan İnanılmaz Bir Video!

Apple Çalışanlarının Sayısı Şaşırtıyor

Apple Çin'e 25 Tane Daha Mağaza Açacak

YORUMLAR