Çin Mahkemesi, Bazı Eski iPhone Modellerinin Satışını Yasakladı

Çin Mahkemesi, Bazı Eski iPhone Modellerinin Satışını Yasakladı

ABD’li yonga devi Qualcomm, bazı eski iPhone modellerinin patent ihlali yaptığı gerekçesiyle Çin’de satışının yasaklandığını açıkladı.

Qualcomm ile Apple’ı karşı karşıya getiren dava, iki ABD şirketi arasında yıllardır süregelen patent anlaşmazlığının bir parçasını oluşturuyor. 

Dünyanın en büyük çip üreticisi olan Qualcomm, Çin’deki Fuzhou mahkemesinin Apple’ın birçok iPhone modeline satış yasağı getirdiğini duyurdu. Söz konusu modeller arasında, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X bulunuyor.

Qualcomm, davaya konu olan iki patentin daha önce Çin patent ofisi SIPO tarafından da onaylandığını açıkladı. 

qualcomm apple

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Qualcomm'un Başkan Yardımcısı Don Rosenberg, “Müşterilerimizle olan ilişkimize büyük değer veriyoruz ve nadiren mahkemelerin hizmetine başvuruyoruz. Fakat aynı zamanda fikri mülkiyet haklarının korunmasına ilişkin kalıcı inancımız var. Apple bize tazminat vermeden fikri mülkiyetimizden yararlanmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Çin’deki satış yasağının, yeni iPhone'lara yönelik taleplerin azalması konusundaki endişelerin Apple hisselerini düşürdüğü bir zamanda gelmesi, Cupertinolu şirketin önünü görmesini daha da zorlaştırabilir. 

Buna rağmen Apple’ın konuyla ilgili pek fazla endişesi yok. Zira şirketten yapılan açıklamada,  tüm telefon modellerinin Çin'de satılmaya devam edildiği ve mahkemeye yeniden değerlendirme talebinde bulunulduğu belirtildi. 

"Qualcomm'un ürünlerimizi yasaklatma yönündeki çabası yasa dışı uygulamaları dünyanın her yerinde soruşturulan bir şirketin çaresiz girişimidir” diyen Apple, eylül ayında tanıtılan üç yeni iPhone modelinin davaya dahil edilmediğini söyledi. 

Apple’ın en büyük üç pazarı olan Çin, Hong Kong ve Tayvan, şirketin son mali yılda açıkladığı 265,5 milyar dolarlık satış hacminin yaklaşık beşte birini oluşturuyor.