Çin, NASA'nın Yakıtsız Roket Sistemini Yapmayı Başardı mı?

Çin, NASA'nın Yakıtsız Roket Sistemini Yapmayı Başardı mı?

Çin'in teknolojileri hızla klonlamakta çok başarılı olduğunu biliyoruz. Çin'de yayınlanan yeni bir hükümet propogandası videosu, kafalarda bazı sorular oluşturdu. NASA'nın üzerinde yıllardır çalıştığı, yakıt kullanmayan EmDrive roket teknolojisini söz konusu videoda tanıtan Çin, "Marsa 10 hafta gibi kısa bir sürede gidebilen bu teknolojiyi de kopyalamış olabilir mi?" sorusunu akıllara getirdi.

Yayınlanan yeni bir propaganda videosu, Çin'deki bilim adamlarının yakıtsız çalışabilen EmDrive teknolojisinin bir prototipini oluşturduklarını iddia ediyor.

EmDrive adı verilen bu sistemin, NASA tarafından yıllardır geliştirilmeye çalışıldığı biliniyor. Fizik kurallarını hiçe sayan bu roketin, insanları 10 hafta içinde Mars'a ulaştırabileceği konuşuluyordu. Ancak kurum, bu motorun çalışan bir örneğini yıllardır gözler önüne çıkarmayı başaramamıştı.

Öte yandan Çin'de yayınlanan söz konusu video, Çinli bilim adamlarının EmDrive'ı geliştirdiklerini ve roketi bir süre sonra uzayda deneyebileceklerini iddia ediyor.

EmDrive, yakıt ihtiyacı olmaksızın itme gücü sağlayabilen bir itiş motoru olarak tanımlanıyor. Bu teknoloji, güneş enerjisini mikro dalgalara çevirerek itiş gücü sağlayabiliyor. Okuyucularımız EmDrive teknolojisini Star Trek (Uzay Yolu) film ve dizilerinden tanıyabilirler.

Öte yandan, termodinamik yasalarına göre, enerjinin tamamını güce çevirebilmek çok da mümkün değil. Motorun kullandığı enerjinin bir kısmı mutlaka atık enerji olarak uzaya kaçabiliyor. Ancak Çin, tüm bu sıkıntıları NASA'dan önce aştığını iddia ediyor.

NASA, Yeni Bir Süpersonik Uçak Geliştiriyor!

NASA'nın Mars'a İnsan Götürecek Parası Yok

YORUMLAR