Çin, Okyanus ve İklim Gözlemi için Yeni Uydu Fırlattı

Çin Okyanus İklim Gözlemi İçin Yeni Uydu Fırlattı

Çin, okyanus ve iklim değişikliklerini gözlemlemek amacıyla daha önce HY-1A ve HY-1B isimli uydularını uzaya göndermişti. Aynı amaç doğrultusunda şimdi de Hayyang-1C (HY-1C) uydusu uzaya fırlatıldı.

Çin’in Şinhua haber ajansına göre HY-1C uydusu, ülkenin Şanşi eyaletindeki Tayyüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden Long March-2C (Uzun Yürüyüş-2C) taşıyıcı roketiyle yörüngeye gönderildi. HY-1C, Çin Bilim ve Teknoloji Akademisi tarafından geliştirilmişti.

HY-1C dünya genelindeki okyanusların ekolojik durumunu ve sıcaklıklarını inceleyecek. Ülke kıyısındaki sular, bölgeler, adalar ve sürdürülebilir okyanus kaynaklarının gözlemlenmesinde kullanılacak uydunun hizmetine 5 yıl boyunca devam edeceği belirtildi.

HY-1C uydusu, okyanuslarda meydana gelen doğa olayları hakkında bilgi toplayacak. Ayrıca okyanusların rengini ve yüzey sıcaklıklarını etkileyebilen klorofil ile bazı organik maddeleri de gözlemleyecek.

Çin daha önce de okyanus ve iklim gözlem uydularından HY-1A’yı Mayıs 2002’de, HY-1B’yi de Nisan 2007’de uzaya göndermişti. Bu yıl uzaya fırlatılan HY-1C uydusunun ardından gelecek yıl da HY-1D’nin uzaya fırlatılması planlanıyor.

YORUMLAR