Çin, Robot Kurye Uygulamasına Geçti

Çin, Robot Kurye Uygulamasına Geçti

Dünya'nın en büyük nüfusuna sahip olan ülkesi Çin'de robot kurye uygulamasına geçildi. Bir e-ticaret sitesinin başlattığı uygulamayla kurye olarak robotlar kullanılıyor.

Ülkemizde kargo teslimi bazen çok uzun süreler alabiliyor. Kargo şubesine ulaşan ürünümüz zaman yetmediği için günlerce şubede bekleyebiliyor. Bizden kat kat fazla nüfusa sahip Çin'de ise bu işlerin daha uzun sürmesi kabul edilebilir gözüküyor.

Çin'in başkenti Pekin'de bir e-ticaret firması bu işe farklı bir çözüm getirmiş. Jindong isimli e-ticaret firması insansız kara araçları kullanmayı tercih etmiş. Kendi geliştirdikleri insansız kara araçlarını kurye olarak kullanan firma, robot kuryenin testleri başarıyla geçtiğini dile getirdi.

Jindong isimli e-ticaret firmasının geliştirdiği kurye robotlar çeşitli donanımlara sahipler. Robotların sahip olduğu donanımlar, çevreyi tanıyabilmesine ve daha güvenli bir şekilde görevini yapmasına olanak sağlıyor. 50 kg ağırlığı taşıyabilen kurye robotlar, teslim noktasından 5 dakika önce alıcıya mesaj yolluyor ve kuryesinin birazdan varacağını belirtiyor. Teslim noktasına gelen robot kurye alıcıyı yüz tanıma teknolojisi ile tanımaya çalışıyor. Yüz tanıma sistemi yerine kod yardımıyla da eşleşme sağlanabiliyor.

Ne dersiniz, insansız araçlar bizim ülkemizde de kurye olarak kullanılabilir mi? Robot kuryeler de "kapıyı çaldık, ama evde yoktunuz" gibi bahaneler üretirler mi?

Rusya'da Otomobillerden Stres Çarkı Yaptılar

Ev Hanımlarına Müjde! Son Ütücü Robot Ayağınıza Geliyor

YORUMLAR