Çin Tekrar Kullanılabilir Roket Üretimine Başlıyor

Çin Tekrar Kullanılabilir Roket Üretimine Başlıyor

Çin'in ilk devlet bağlantısız ve özel ileri teknoloji şirketi olan Link Space, yeni bir uzay roketi üzerinde çalışıyor. Roket ticari amaçlar için inşa edilecek ve Space X Falcon roketleri gibi birden fazla uçuş yapabilecek.

Link Space, geçtiğimiz günlerde New Line 1 adlı roket projesini sunarken, roketin ticari amaçlarla inşa edildiğini ve ABD'deki SpaceX şirketinin Falcon roketleri gibi çok kullanımlık bir roket sistemi olacağını açıkladı.

Söz konusu sistemin henüz bir prototipi yok, ancak Falcon roketlerini bildiğimizden Link Space'in New Line 1 roketinin nasıl bir araç olacağını hayal etmek hiç zor değil. Gelen bazı detaylara göre, sıvı yakıta sahip iki kademeli bir roket olan New Line 1, 20 metre yükseklik ve 1.8 metre çapa sahip olacak. Bu verilen ölçülere göre roket, SpaceX modellerinden çok daha küçük. Bu roketin uzaya ne kadar ağırlıkta kargo taşıyacağı da henüz çok net değil.

Roket, 2020 yılında platformda kalkışa hazır hale gelecek, her fırlatmanın maliyeti de yaklaşık 2.25 milyon doları bulacak. Tüm projenin bedeli ise 45 milyon dolara yaklaşıyor.

Çin, Yeni Uzay Projesiyle Rekora Koşuyor

Çin'in Uzay Çalışmaları Büyük Darbe Yedi

YORUMLAR