Çin, Troll’lerle Mücadeleyi Seçti

Çin, Troll’lerle Mücadeleyi Seçti

Çin yönetiminin web troll'lerine karşı tavrı giderek sertleşiyor. Uydurma haberler yaydıkları ve ülke güvenliğini tehlikeye düşürdükleri gerekçesiyle birçok blog sahibi, sosyal medya üyesi ve internet sitesi yöneticisi vatandaş, Çin hükümetinin hedefinde yer alıyor.

İnternet üzerinden asparagas haberler paylaşan, asılsız dedikodular yayan ve milletçe içinde infiale sebep olan ya da diğer ülkelere karşı Çin'i zor durumda bırakan troll'leri şu zamana dek durdurmayı başaramayan Çin, büyük bir çökertme operasyonu yaparak bu konudaki tavrını net şekilde ortaya koydu.

Birçok internet sitesi yöneticisine ve popüler blog yazarına, yayınlarının suç unsuru taşıdığı ve bu şekilde yayınların devam etmesi durumunda cezalandırılacaklarını ifade eden tehdit dolu uyarı mesajları gönderilirken, bazı sosyal medya kullanıcısı trollerin de gözaltına alındığı söylentiler arasında. Çin yönetimi, konuyla ilgili herhangi bir bilgi vermediği için resmi makamlarca onaylanmış bir tutuklama yok fakat Çin'de Microsoft ofisinin geçmişte sık sık resmi yetkililer tarafından basılarak bütün ofiste taciz boyutunda arama yapıldığını, bundan önce de Gmail dahil olmak üzere birçok Google servisinin ülke içinde kullanım dışı bırakıldığını biliyoruz. Çin'in yaptığı operasyonla hedef aldığı öncelikli grup, Dünya'ya Çin'deki gelişmeleri dünyayla paylaşan ve tabiki bu şekilde Çin hükumetini eleştirip muhalif tavır alan blog yazarları.

Sadece Yazılımla Pili Daha Hızlı Şarj Etmek Mümkün

YORUMLAR