Cinayeti iPhone Uygulaması Sayesinde Çözdüler

mitesh patel cinayet 1

Bahar aylarında İngiltere’de işlenen cinayet, Apple Health uygulaması sayesinde gün yüzüne çıkarıldı. İnternet üzerinden tanıştığı erkek arkadaşıyla birlikte olabilmek adına karısını öldüren ve olaya hırsızlık izlenimi veren Mitesh Patel, Apple Health uygulamasında görülen tuhaflık sonrasında yakayı ele verdi.

37 yaşındaki Mitesh Patel, internet üzerinden tanıştığı Avustralyalı adamla birlikte olabilmek adına akla hayale gelmeyecek bir plan yaptı. 34 yaşındaki eşi Jessica Patel’i kendi evlerinde boğarak öldüren Mitesh Patel, sonrasında eve hırsız girdiği izlenimi yaratmaya çalıştı.Cinayete soygun süsü verip karısının yaklaşık 14 milyon TL değerindeki yaşam sigortası parasını almak isteyen Patel, polisleri atlatamadı. Polisler adamın ve eşinin iPhone telefonlarında bulunan Health uygulamasını inceledikten sonra suçu işleyenin Mitesh Patel olduğuna karar verdi.

mitesh patel cinayet

14 Mayıs tarihinde yaşanan talihsiz olay sonrasında araştırmalar yapan polis ekipleri, hayatını kaybeden Jessica Patel’in akıllı telefonu incelemek istedi. Jessica Patel’in iPhone’nunu inceleyen polisler, Patel’in iPhone’undaki Health uygulamasında, karısı öldükten kısa bir süre sonra çok fazla hareket tespit etti. Evin içinde gerçekleştiği belirlenen bu hareketlerin, eve hırsız girdiği izlenimini yaratmak için gerçekleştiği düşünüldü. Kadının iPhone’unu inceleyen araştırmacılar, o telefondaki Health uygulamasında birkaç dakika boyunca hiç hareket kaydedilmediğini ve daha sonra 14 adım kaydedildiğini tespit etti. Araştırmacılar, Patel’in “Hırsız telefonu çalmış ama sonra düşürmüş” dediğini belirtiyor.

Patel’lerin telefonlarında yapılan incelemenin ardından cinayetin Mitesh Patel tarafından işlendiğine kanaat getiren polisler, Mitesh’i tutukladılar. Geçtiğimiz gün mahkeme karşısına çıkan Mitesh, 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.