Çin'de Telefon Bağımlılarına Özel Şerit Açıldı

Çin'de Telefon Bağımlılarına Özel Şerit Açıldı

Elinden telefonu bırakamayan, yolda telefon ekranına bakarak yürüyenler için çözüm Çin'den geldi. Kaldırımdaki bu şerit telefon bağımlıları için.

Teknoloji söz konusuysa Uzak Doğu'dan gelen haberlere artık şaşırtmıyoruz. Çin'in ezber bozan yeniliklerine bir yenisi daha eklendi. Özellikler orta yaşlıların en çok şikayetçi olduğu, “Oğlum bırak şu telefonu yemeğini ye! Yavrum telefona değil önüne bak!” diyerek eleştirdiği, bazen gerçekten de sinir bozan telefon bağımlıları Çinli yetkililerin gözünden kaçmamış. Kaldırımda hem kendi huzurlarını sağlamak hem de çevreye verdikleri rahatsızlığı en aza indirmek adına kaldırımlarda gözünü telefondan ayırmayanlara özel bir şerit açıldığı haberi geldi. Çinli People's Daily gazetesinin Twitter hesabından Chongqing şehrinde yapıldığını duyurduğu şerit, yayaların huzur ve düzenini sağlamak için düşünülmüş parlak bir fikir.

Daha önce Washington'da insanların nasıl tepki vereceğini ölçmek için buna benzer bir şerit çizilmiş, sonuçta bunun fotoğrafını çekmek isteyenler kuralın kendisinden çok ilgi çekiciliğine yoğunlaşarak sağda solda fotoğraf çekip kaldırımın tamamını işgal etmeyi başarmıştı. Bunun yanında pek az yaya bu kurala uyma eğilimi göstermiş, hatta fark etmeyip bisiklet yolu sanmıştı. Çin'deki versiyonunun bir deney değil gerçek olduğunu anlayanların yolu gerektiği gibi kullanacağına olan inancımız, otoriteye alışık olan Çinliler'in kısa sürede bu uygulamaya alışacağı gerçeğiyle de pekişiyor.

Bize gelince, bilinçli birkaç belediyenin girişimi dışında bisiklet yolunun bile bulunmadığı yollarda çarpışarak yürümeye devam.

Windows 9 Çıkmadan Önce Sızan Tüm Bilgiler

iOS 8 ile Arkadaşlarınıza Gönderdiğiniz GIF Dosyaları Klavyenizde

YORUMLAR