Çin'in İşletim Sistemi Ubuntu Kylin Geliyor

Dünyanın uyuyan devi olarak lanse edilen ülkesi Çin’in kendi işletim sistemini geliştirmek için çalışmalara başladığı duyuruldu. Resmi olarak Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Ubuntu işletim sisteminin geliştiricisi olan Canoni

Çin'in İşletim Sistemi Ubuntu Kylin Geliyor

Dünyanın uyuyan devi olarak lanse edilen ülkesi Çin’in kendi işletim sistemini geliştirmek için çalışmalara başladığı duyuruldu. Resmi olarak Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Ubuntu işletim sisteminin geliştiricisi olan Canonical şirketi ile bu konu üzerinde anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Bu anlaşmayla birlikte Çin’in Ubuntu alt yapısını kullanarak kendisine özel yeni bir işletim sistemi geliştirileceği açıklandı. Böyle bir atılımın tek sebebi ise; Windows gibi dev bir işletim sistemine rakip olmak ve bu işletim sistemlerini kullanmaktansa kendi ürettikleri işletim sistemini kullanmak istemeleri oldu.

Çin’deki kullanılan işletim sistemlerinin dağılımına baktığımızda, nüfusu 1 milyarın üzerinde olan ülkenin %90’dan fazla bir kullanıcı kitlesinin Windows işletim sistemi kullandığı belirtildi. Çin’in geliştirdiği yeni işletim sistemi önümüzdeki aylarda piyasada olacak ve adı Ubuntu Kylin olacak.

Asus Padfone'a Jelly Bean Güncellemesi Geliyor

YORUMLAR