Çin'in ‘Uçan Tren’ Projesi, Elon Musk'a Rakip Olabilir

Çin'in ‘Uçan Tren’ Projesi, Elon Musk'a Rakip Olabilir

Çin’in en büyük şirketlerinden biri olan, Uzay Bilimleri ve Endüstrisi ulaşımda çığır açabilecek bir çalışmaya başladı. Saatte 4 bin km hız yapabilen ‘Uçan Tren’ projesini hayata geçirmek için harekete geçen şirket, Elon Musk’ın Hyperloop (Hiperdöngü) projesine rakip olmak istiyor.

Elon Musk’ın saatte 1.200 km hız yapan Hyperloop projesi, dünya gündemini oldukça meşgul ediyor. Fakat Çin’den gelen adım Elon Musk’ın hızlı ulaşım projesini geride bırakabilir.

Faaliyetlerini Çin’de yürüten Uzay Bilimleri ve Endüstri Şirketi, saatte 4 bin km hıza çıkabilen tren yapmak için çalışmalara başladığını duyurdu. ‘Uçan Tren’ projesinin detayları henüz açıklanmazken, vakum bir tüp içerisinde hareket etmesi planlanan bu tren, gücünü manyetik süspansiyonlardan alacak.

Elon Musk tarafından tasarlanan ve vakum teknolojisi kullanılarak geleceğin aracı olarak görülen Hyperloop’un şu ana kadar ulaştığı en yüksek hız saatte 355 km. Bununla birlikte Musk, Hyperloop kullanılarak yapılan ulaşım sisteminde hızın, en fazla saatte 1.000 - 1.200 km olabileceğini ifade ediyor.

Dünyanın gördüğü en fütürist insanlardan biri olan ünlü mucit Elon Musk, Los Angeles projesiyle tünel kazmaya başlamıştı. 1200 ton ağırlığında ve yaklaşık 192 metre uzunluğundaki delme makinesi, trafik sorununu çözmeyi amaçlıyor.

Çin’deki hızlı tren kazalarının ardından hızları düşürülen trenler, yeniden 350 km hızla sefer yapmaya başlamıştı. Hızlı trenlere yeni güvenlik sistemleri monte edildi. Bu sistem acil durumlarda trenlerin yavaşlamasını ya da durmasını sağlayacak.

Çin’in ‘uçan tren’ projesi, geçmişte yaşanan tren kazalarının engelleyebilecek mi göreceğiz.

Elon Musk'ın Rüyası Gerçek Oluyor, Hyperloop İlk Testinde Başarılı Oldu

Hyperloop One En Yüksek Hızına Ulaşmayı Başardı

Milli Tren Yola Çıkmak Üzere!

YORUMLAR