Çinli Bilim İnsanları Süper Bilgisayarlar ile En Büyük Sanal Evreni Yarattı!

Çinli Bilim İnsanları Süper Bilgisayarlar ile En Büyük Sanal Evreni Yarattı!

Çinli bilim insanları dünyanın en hızlı bilgisayarını kullanarak yaptığı deneyde, evrenin nasıl başladığını anlamak için simule edilmiş bir evren oluşturuldu.

Çinli bilim insanlarından oluşan bir ekip, dünyanın en hızlı bilgisayarını kullanarak, en büyük sanal evreni yaratmayı başardı. Saniyede 125 petaflop işlem kapasitesine sahip olan Sunway TaihuLight adlı süper bilgisayar, simülasyon sırasında tam 10 milyon CPU çekirdeği kullanıyor.

Hong Kong merkezli İngilizce yayın yapan South China Morning Post gazetesinin haberine göre Sunway evreni, Haziran ayında Zürih Üniversitesi’nde görevli astrofizikçiler tarafından yapılan simülasyondan beş kat daha büyük. Ancak İsviçre’deki simülasyon 80 saat sürerken, Sunway simülasyonu yalnızca bir saat sürdü.

Sanal evren simülasyonları, gökbilimcilerin araştırmalarına çok büyük katkı sağlıyor. Karanlık madde ve karanlık enerji gibi gizemli bileşenler bu yolla aydınlatılabilir. Çin ekibinin simülasyonunda,  Bing Bang’den (Büyük Patlama) yaklaşık 10 milyon yıl sonra oluşan bir evren simule edildi. Sanal evren deneyinde ekip lideri Gao Liang’ın açıklamasına göre deney daha ileri gidebilirdi, ancak süper bilgisayarın o gün başka müşterileri de vardı. O yüzden deney kısa kesilmek zorunda kaldı.

South China Morning Post gazetesi, süper bilgisayarların kapasitelerinin çok büyük olduğunu ancak nadiren tam kapasiteye ulaştığını söylüyor. Ekip lideri lideri Gao Liang, evrenin doğumundan günümüze kadar uzanan bir simülasyon çalışması yapmak istiyor. Yaratılan simüslasyonda evren 13,8 milyar yaşına ulaştı ancak bir sonraki simülasyonu başlatmak için süper bilgisayar üzerinde iyileştirmeler yapılacağı açıklandı.

2019 yılında hazır olması beklenen yeni nesil süper bilgisayar, Sunway'den 10 kat daha hızlı olacak.

Süper Bilgisayar Yarışında ABD Bir Kez Daha Çin'e Yeniliyor

Dünyanın En Hızlı 10 Süper Bilgisayarı

YORUMLAR