Çinli Deniz Ejderhası, Dünyanın En Derin Çukuruna Daldı

Çinli Deniz Ejderhası, Dünyanın En Derin Çukuruna Daldı

Çin'in derin sularında inceleme yapabilecek teknik donanıma sahip insanlı keşif ve araştırma denizaltısı Jiaolong (Mistik Deniz Ejderhası), Pasifik'te 4 bin 811 metre derine dalmayı ve buradan örnekler toplamayı başardı.

Jiaolong adı verilen su altı keşif modülü, Pasifik Okyanusu'nda bulunan ve dünyanın en derin noktası olarak bilinen Mariana Çukuru'nda 4 bin 811 metre derinliğe indirildi. Zaten amacı keşif ve araştırma olan cihaz bu derinlikten taş, deniz suyu, denizyıldızı ve farklı canlı örnekleri topladı.

Deniz Ejderhası Jialong'un topladığı tüm derin deniz örnekleri,  topladığı örnekler, bu derinlikte ve farklı koşullarda yaşanan ekosistem, derin deniz yaşamı ve derin sularda coğrafya konularının araştırılmasında kullanılmak üzere sınıflandırılacak.

Shanghai Daily'nin haberine göre; araç yarın bir dalış daha gerçekleştirmek üzere platformu olan Şiangyanghong 09 adlı gemiye başarıyla dönüş yaptı. Ancak bu Deniz Ejderinin Marianna Çukuruna ilk dalışı değil, sadece en uzun soluklu ikinci dalış denemesi. Çünkü Jiaolong, 2012 yılında da aslında 7 bin metre derinliğinde olan Mariana Çukuru'na dalmayı başarmış ve bu denemesiyle rekor kırmıştı.

Aşağıda 2012 yılındaki denemenin haber klibini izleyebilirsiniz.

NASA Uydudan Vazgeçti, Titan'a Denizaltı Gönderecek

HAVELSAN Denizaltı'larımızı Güçlendirecek 4 Yeni Teknoloji Geliştirdi

GoPro İçin Özel Bir Denizaltı Yapıldı, İşte TTR-SB SeaWolf

YORUMLAR