Çinli Eğitim Otoritelerinin Hedefinde WeChat Grupları Var

Çinli Eğitim Otoritelerinin Hedefinde WeChat Grupları Var

Çin’de yeni eğitim döneminin başlamasına bir ay kala tartışmaların merkezinde WeChat var. Ülkedeki eğitim otoriteleri, popüler uygulama üzerinde yaşanan ‘veli tartışmalarını’ engellemek bir dizi önlem almaya hazırlanıyor.

Asya’nın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan WeChat, Çin’de ebeveynler ve öğretmenler arasındaki iletişimi artırmanın en popüler yollarından birisi olarak biliniyor. Ülkedeki eğitim sistemi üzerindeki müthiş bir ağırlığı olan uygulama, şu sıralar kontrolden çıkmış vaziyette. 

Çin’in sosyal medya platformlarında paylaşılan ve kısa zaman viral olan bir gönderi, eğitim otoritelerini harekete geçirdi. Paylaşılan gönderide Jiangxi Eyaletindeki bir ilkokulundaki matematik öğretmeni ile ebeveyn arasındaki tartışma gözler önüne seriliyor. 

WeChat grupları

Çocuğunun ödevini kontrol etmeyi ve imzalamayı unutan bir ebeveyni WeChat gruplarında, "Bunun sebebi ikinci sınıf hesaplamalarını yapamaman mı, yoksa dün gece milyonlar mı kazanın?"  ifadeleriyle azarladı.

İnternette dolaşan ekran görüntülerine göre, öğretmen ile ebeveyn arasındaki tartışma bununla da sınırlı kalmıyor. Çocuğuyla ilgilenmeyen veliye “Daha kendi çocuğunu bile kontrol etmiyorsun, o da senin gibi acınası bir hale gelecek” diyen öğretmen, gruptaki diğer velilerin de tepkisini çekti.

Soluğu okul müdürünün odasında alan veliler, söz konusu öğretmeni şikayet etti. Okul müdürü ise yaşanan bu durumdan olayı velilerden özür diledi.

Shanghai, Putuo bölgesinde beşinci sınıf bir kızın babası olan Wang, WeChat gruplarının öğrencilerin okuldaki durumlarını gözlemlemek açısından faydalı olduğunu söylemekle birlikte, söz konusu gruplarda gereksiz birçok paylaşımın yapılmasından yakındı. 

Yaşanan gelişmeler üzerine Çin'in Qinghai bölgesindeki eğitim yöneticileri, öğrenci velilerinin mesai saatleri dışında WeChat gruplarına mesaj göndermelerinin yasaklandığını açıkladı.