Çinli Genç, iPhone için Böbreğini Sattı!

iPhone İçin Böbreğini Sattı 1

Son yıllarda iPhone modellerinin fiyatları bir hayli yükseldi. Yeni bir iPhone almak isteyenlerin neredeyse ufak bir servet ödemesi gerekiyor. iPhone’ların yüksek fiyatları söz konusu olduğunda, özellikle sosyal medyada "iPhone için böbrek satma" söyleminin şaka amacıyla kullanıldığını zaman zaman görürdük. Fakat şaka amaçlı bu söylem Çin’de gerçek oldu.

Yeni iPhone modellerinin yüksek fiyatları, sadece ülkemizde değil başka birçok ülkede de büyük bir sorun. Kulağa şaka gibi gelse de bu telefonları satın alabilmek için bazı organlarını para karşılığında satanlar olabiliyor. Bunun en son örneği Çinli bir genç oldu.

Çinli bir genç olan Xiao Wang, 2011 yılında satışa sunulan ve o dönemin en popüler akıllı telefonlarından birisi olan, hatta bir statü göstergesi olarak kabul edilen iPhone 4’ü satın almak istiyordu. Ne pahasına olursa olsun iPhone 4 sahibi olmak isteyen ve o zamanlar 17 yaşında olan Wang, bu amaçla böbreklerinden birini satmaya karar verdi.

iPhone İçin Böbreğini Sattı 2

Yaptığı yasa dışı bir anlaşmayla böbreğini 3200 dolara (yaklaşık 17.000 TL) satan Wang, bu sayede çok istediği iPhone 4’ü rahatça satın alabildi. Yasa dışı olarak pek de steril olmayan yeraltındaki bir ameliyathanede gerçekleştirilen ameliyat sonrası doktorlar, Wang’ın 1 - 2 hafta içerisinde normal hayatına dönebileceğini söylediler. Fakat ameliyat esnasında Wang’ın diğer böbreğinin enfeksiyon kapmasıyla Çinli gencin hayatı mahvoldu.

Şu anda 24 yaşında olan Wang, enfeksiyonun ilerlemesinden dolayı yıllardır diyalize bağlı bir şekilde hayatını devam ettiriyor. Üstelik doktorlar Wang’ın bir daha eski hayatına dönmesinin mümkün olmadığını söylüyor. Özellikle gençlerin önemli dersler çıkarması gereken bu olayda, hiçbir dünya malının insan sağlığından daha önemli olmadığını hatırlamak gerekiyor.